İçeriğe geç

“İntihalci” Alman bakan Guttenberg doktorasından vazgeçti

by 18/02/2011

>

Alman Savunma Bakanı Karl-Theodor zu Guttenberg, tezinde intihal yaptığına dair suçlamaların ardından doktora derecesini geçici olarak askıya aldığını açıkladı.

Alman basını 2006 tarihli tezin bazı bölümlerinin başkalarının çalışmalarından alındığını iddia etmişti.
Bakan iddiaları kesin şekilde reddetti. Tezinde kuşkuya yer bırakmayacak hatalar olduğunu ve bunlar dolayısıyla mutsuz olduğunu söyledi.
Ajanslara göre Başbakan Angela Merkel Bakan’a, eylemlerini açıklaması ve özür dilemesi halinde destek vereceğini vaat etti.
Ancak Başbakan’ın sözcüsü Steffen Seibert, Savunma Bakanı’nın Berlin’deki bir basın açıklamasında gazetecilerin salonu terk etmesine neden olan sözleriyle ilgili açıklama yapmadı.
Bundan birkaç dakika önce ise Guttenberg ajanslara “Geçici olarak, tekrar ediyorum, geçici olarak, doktor sıfatımı bırakıyorum” açıklamasını yapmıştı.
Bakan, “Tezim bir intihal ürünü değil ve bu türdeki tüm suçlamaları reddediyorum” şeklinde konuştu.
Eski üniversitesine iddiaları araştırma konusunda “etkin” bir şekilde yardım edeceğini söyleyen Bakan, kendisine, başkalarına uygulanandan farklı bir süreç uygulanmasını istemediğinin altını çizdi.
Guttenberg, basının ve muhalefetin iddiaları nedeniyle ağır baskı altında bulunuyor.
Angela Merkel’den sonra başbakanlık koltuğuna oturması beklenen, aristokratik geçmişe sahip 39 yaşındaki karizmatik bakan, daha önce duyurulmamış bir kuzey Afganistan ziyaretine giderek Perşembe günü kamuoyunun ilgisinden kaçabildi.
Ancak döndüğünde gitmesi ve seçim kampanyası kapsamında bir konuşma yapması gereken Saxony-Anhalt gezisini iptal etti.
Bunun yerine Merkel’le Berlin’de bir akşam toplantısı yapacak ve kendisine ZDF televizyonu tarafından “Kopyaberg”, Financial Times Almanya tarafından “Baron kes-yapıştır” ve günlük Berlin gazetesi Tageszeitung tarafındansa “Googleberg” lakabının takılmasına neden olan iddia fırtınasını konuşacak.
Güvenilirlik
Olay, Bremen Üniversitesi’nde çalışan bir hukuk profesörünün internet yardımıyla tezin incelemesini yapmaya başlamasıyla patlak verdi.
Popüler bakan, Süddeutsche Zeitung’da yer alan ve bir bölümün bir gazete makalesinden kelimesi kelimesine kopyalandığı ve bir başka bölümdeyse bir üniversite dersinin atıf verilmeden kullanıldığı yönündeki ilk raporları “absürd” olarak niteleyerek reddetmişti.
Spiegel dergisi ise Bakan’ın atıf yapmadan ABD Büyükelçiliği’nin internet sayfasından da alıntı yaptığını ve intihal iddiaları listesinin gazeteciler ve internet kullanıcılarının tezin içeriğini didiklemeye başlamasıyla daha da uzayacağını belirtti.
Konusu ABD’de ve AB’de anayasal gelişmeler olan tezin yazıldığı Bayreuth Üniversitesi Bakan’a, iddiaları yazılı şekilde yanıtlaması için iki hafta süre verdi.
Cuma günü beklenmedik şekilde basın toplantısı yapan abluka altındaki Bakan, çalışmasında hatalar olduğunu kabul etti ancak bunların intihal boyutuna ulaşmadığını söyledi.
Bakan, “Tez, bir parlamento üyesi olarak çalışmaya devam ettiğim ve genç bir baba olduğum yedi yıldan fazla bir süre içerisinde yazıldı. Hatalar içeriyor, bu konuda kuşku yok. Bu hataların her biri için son derece üzgünüm.” şeklinde konuştu.
Muhalefetteki Sosyal Demokratlar, intihal iddialarının doğru çıkması halinde, güvenilirliği büyük yara alacağı için Savunma Bakanı’nın istifa etmesi gerektiği uyarısında bulunuyor.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: