İçeriğe geç

Alman bakan intihal nedeniyle anayasa hukuku doktorasını bıraktı

by 22/02/2011

>

Almanya Savunma Bakanı, tezinin bazı kısımlarında intihal yaptığı iddiaları üzerine doktorasını temelli olarak iptal etti.
Karl-Theodor zu Guttenberg geçen hafta, üniversitesinin suçlamaları araştırması sırasında doktor sıfatını geçici süreyle askıya aldığını açıklamıştı.
German TV’nin bildirdiğine göre son olarak, Bayreuth Üniversitesi, bakanın kendilerinden hukuk doktorasını iptal etmesini istediğini duyurdu.
Guttenberg, tezinde bazı “ciddi hatalar” yaptığını kabul etti.
Pazartesi günü Frankfurt yakınlarındaki bir seçim çalışmasına katılan karizmatik bakan hataların isteyerek yapılmadığını söyledi ancak “bilimin ahlak kurallarıyla bağdaşmadığını” da teslim etti.
Zor karar
Doktorası için hayatının 6-7 senesini verdiğini ifade eden bakan, bu nedenle bunun zor bir karar olduğunu söyledi.
Anayasa ve Anayasal Sözleşme: ABD ve AB’de Anayasal Gelişmeler adını taşıyan tezi 2006’da bitirilmiş ve 2009’da yayınlanmıştı.
Suddeutche Zeitung, Guttenberg’in bir gazetede yer alan makaleyi ve bir üniversite dersini atıf vermeden, başka bazı metinleri ise yanlış atıflar vererek kelimesi kelimesine kopyaladığını iddia etmişti.
İntihal iddiaları listesi gazetecilerin ve internet kullanıcılarının tezde daha derin incelemeler yapmasıyla uzamıştı.

Başbakan Angela Merkel, Pazartesi günü, muhafazakâr koalisyonda yükselen bir yıldız olarak görülen savunma bakanının yanında olduğunu açıkladı.

Ajanslara yaptığı açıklamada “Guttenberg’i savunma bakanı olarak atadım” diyen Merkel, “Onu akademik asistan veya doktor olarak atamadım. Benim için önemli olan savunma bakanı olarak yaptığı çalışmalardır ve bu görevlerini de kusursuz şekilde yerine getiriyor.” şeklinde konuştu.

Merkel, haftasonu Hamburg’da yapılan yerel seçimlerde partisinin aldığı ağır yenilgide intihal skandalının etkili olduğu görüşünü ise reddetti.


From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: