İçeriğe geç

Bigne de la Villeneuve’ün karşı-iddiası*

by 22/02/2011

>Genelde kabul edilen, “egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait” olduğudur. Çünkü, “birbiriyle eşit insanlardan oluşan bir toplulukta birinin diğerine göre daha baskın olmasının açıklanabilir bir tarafı yoktur; demek ki iktidar herkese aittir.”. (Belarmin Robert, De laic., I, III, ch VI)


Oysa Marcel de la Bigne de Villeneuve aksini iddia ediyor: “Çok değerli düşünürlerde dahi ‘egemenlik köken olarak kimseye ait değilse, zorunlu olarak, herkese aittir’ düşüncesine rastlamak son derece şaşırtıcı. Bu iki fikir arasında zorunlu hiç bir bağlantı yoktur. Mantıksal açıdan şunu demenin önünde hiç bir engel bulunmamaktadır: ‘Eğer egemenlik kökeni itibariyle kimseye ait değilse, onu ilk elde edenindir, tıpkı diğer res nullius‘larda olduğu gibi; veya hatta, kamu yararının gereklerini bilen, daha deneyimli, daha erdemli, vb. kişiler tarafından meşru olarak kullanılabilmelidir.’ ” (Marcel de la Bigne de Villeneuve, Traité général de l’Etat, Sirey, 1929,  s. 282 vd.)


* Karşı-iddia terimini Fransızca réfutation / İngilizce refutation kelimesinin çevirisi olarak kullandım. Bulabildiğim “tekzip”, “yalanlama” ve “çürütme” karşılıkları akademik kullanımını karşılamıyor.

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: