İçeriğe geç

AYM’nin TFF Kuruluş Kanunu’yla ilgili iptal kararı anayasa değişikliği getiriyor

by 24/02/2011

>

Gecenin bir yarısı CNNTürk’e bir haber düştü. Haber şu şekilde:

AK Parti, sporda tahkim kurulu kararlarına karşı yargı yoluna başvurulamayacağı konusunda anayasa değişikliği yapmak için çalışma başlattı.

AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi’nin sporla ilgili Tahkim Kurulu kararlarının kesin olduğunu ifade eden hükmü iptal ettiğini belirterek, bu kararla birlikte spordaki Tahkim Kurulu kararlarına karşı yargı yolunun da açıldığını söyledi.

Uluslararası alanda sporla ilişkin Tahkim Kurulu kararlarının bütün ülkelerde kesin olduğunu anlatan Bozdağ, “Tahkim Kurulunun konusu para olan, diğer bir ifadeyle alacak-verecek ilişkileri dışında kalan sportif faaliyetlerle ilgili kararlarının kesin olduğunu, bu kararlara karşı yargı yoluna müracaat edilemeyeceğini Anayasa hükümü haline getiren bir düzenleme yapılması planlanıyor” dedi.

Yapılacak değişiklikle, Anayasa Mahkemesinin iptal kararından sonra ortaya çıkan durumun uluslararası kabule uygun olarak yeniden düzenleneceğini kaydeden Bozdağ, teklife bütün partilerin olumlu yaklaştığını bildirdi.

Bozdağ, teklifin, son şekli verildikten sonra Meclis Başkanlığına sunulacağını söyledi.

Anayasa Mahkemesi, Ankara 4. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen bir dava kapsamındaki başvuruda, 5894 sayılı Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve görevleri Hakkında Kanun’un, “Tahkim Kurulu kendisine yapılan başvuruları kesin ve nihai olarak karara bağlar ve bu kararlar aleyhine yargı yoluna başvurulamaz” ibaresinin, “… ve bu kararlar aleyhine yargı yoluna başvurulamaz” bölümünü oy çokluğuyla iptal etmişti.


Haberi okuduktan sonra AYM’nin kararını aramaya başladım ancak henüz gerekçe yazılmadığı için karar yayınlanmamış (Bknz: AY md.153. İlgili maddede aslında “iptal kararları gerekçesi yazılmadan açıklanamaz” diyor; ama AYM açıklıyor. O ayrı.). Ama şurada Türkiye Futbol Federasyonu’nun karara ilişkin basın açıklamasını buldum:

Türkiye Futbol Federasyonu, Anayasa Mahkemesi’nin 6 Ocak 2011’de 5894 sayılı Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun’un 6. maddesi ile ilgili verdiği kararlara ilişkin bir açıklama yaptı. Anılan kararla, Tahkim Kurulu’nun kararlarının kesin ve nihailiği hususunun bir kez daha aydınlığa kavuşturulduğunun ayrıca Anayasa Mahkemesi’nin henüz yayınlanmayan gerekçeli kararının beklenmesi gerektiğinin vurgulandığı açıklamanın tam metni şöyle:  


Anayasa Mahkemesi söz konusu toplantıda;
Tahkim Kurulu kendisine yapılan başvuruları kesin ve nihai olarak karara bağlar ve bu kararlar aleyhine yargı yoluna başvurulamaz” şeklindeki 4. fıkrasının 
Tahkim Kurulu kendisine yapılan başvuruları kesin ve nihai olarak karara bağlar” şeklindeki ifadesinin Anayasaya aykırı olmadığına karar vermiş ve bu fıkranın sadece “ve bu kararlar aleyhine yargı yoluna başvurulamaz” şeklindeki ifadesini iptal etmiştir.


Ayrıca Anayasa Mahkemesi kararında, 5894 sayılı Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun’un 6. Maddesinin
Tahkim Kurulu, bu Kanun uyarınca bağımsız ve tarafsız bir zorunlu tahkim mercii olup TFF’nin en üst hukuk kuruludur ve TFF Statüsü ve ilgili talimatlarda belirtilen nitelikteki uyuşmazlıklar ile ilgili nihai karar merciidir” şeklindeki 1. fıkrasının, 
Tahkim Kurulu, TFF Statüsü ve ilgili talimatlar uyarınca karar verme yetkisine sahip kurul ve organlar tarafından verilecek kararları nihai olarak inceleyerek münhasıran karara bağlar. Tahkim Kuruluna başvuru süresi TFF talimatlarının yayımından veya itiraz edilen kararın tebliğinden itibaren yedi gündür” şeklindeki 2. fıkrasının
Tahkim Kurulunun oluşumu, görev, yetki, hak ve sorumlulukları ile üyelerinin sahip olması gereken nitelikler TFF Statüsünde belirlenir. Tahkim Kurulunun işleyişi ve usul kuralları TFF tarafından çıkarılacak talimatta yer alır” şeklindeki 3. fıkrasının Anayasaya aykırılık iddialarını reddetmiştir.
Dolayısıyla Anayasa Mahkemesi, konuya ilişkin önceki içtihatlarına uygun şekildeki bu kararıyla Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu’nun görev ve yetkisi ile kararlarının kesinliği ve nihailiği hususunu bir kez daha aydınlığa kavuşturmuştur.


Anayasaya Mahkemesi’nin bu kararıyla ortaya çıkacak yeni uygulamanın kapsam ve içeriğinin ancak konuya ilişkin gerekçeli kararın yayınlanmasından sonra değerlendirilebileceği açıktır.
Kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız.

Türkiye Futbol Federasyonu


Görüldüğü üzere AKP ile TFF kararın içeriği konusunda anlaşamamış. AKP’ye -ve Bozdağ’a destek veren diğer partilere- göre AYM, TFF’nin kararlarının nihaî olduğuna dair hükmü iptal etti; TFF’ye göre ise AYM, TFF’nin kararlarının nihaî olduğunu teslim edip sadece “kararlarına karşı yargı yoluna gidilemez” hükmünü iptal etti. 


Ortada böyle bir belirsizlik varken hemen anayasa değişikliği çalışmalarına başlanmış bile. Keşke önce AYM’nin kararını güzelce bir okusaydık.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: