İçeriğe geç

AYM: Sözleşmeli personelle memur hiç bir olur mu?

by 26/02/2011

Anayasa Mahkemesi, 26 Şubat 2011 tarihinde Resmî Gazete’de yayınlanan kararında sözleşmeli personelle memurların aynı durum için farklı cezalara tabi olmasının Anayasa’ya aykırı olmadığına hükmetti.


399 sayılı Kamu İktisadî Teşebbüslerinin Düzenlenmesi’ne Dair KHK’de 3771 sayılı kanunla değişiklik yapılmıştı. Buna göre izinsiz veya kabul edilebilir bir mazereti olmaksızın kesintisiz 5 gün veya bir sözleşme dönemi içinde kesintili 10 gün göreve gelmeyen sözleşmeli personelin görevine son veriliyor. Ancak aynı durumdaki bir memura, tabi olduğu 657 sayılı kanuna göre sadece kademe ilerlemesinin durdurulması cezası veriliyor. Davacı, sözleşmeli personelle memurun işe gelmemesinin sonucunun aynı olduğunu belirterek, cezasının farklı olmasının AY mad.10’da belirtilen eşitlik ilkesine aykırı olduğunu iddia etti.


Ancak AYM, daha önceki benzer kararlarında da yer alan formülü tekrarladı:


“Anayasa’nın 10. maddesinin birinci fıkrasında herkesin, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefî inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşit olduğu belirtilmiştir. Bu maddede yer verilen eşitlik ilkesi ile eylemli değil, hukuksal eşitlik öngörülmektedir. Eşitlik ilkesinin amacı, aynı durumda bulunan kişilerin yasalarca aynı işleme bağlı tutulmalarını sağlamak ve kişilere yasalar karşısında ayırım yapılmasını ve ayrıcalık tanınmasını önlemektir. Bu ilkeyle, aynı durumda bulunan kimi kişi ve topluluklara ayrı kurallar uygulanarak yasa karşısında eşitliğin çiğnenmesi yasaklanmıştır. Durum ve konumlardaki özellikler, kimi kişiler ya da topluluklar için değişik kuralları gerekli kılabilir. Farklı hukuksal durumda bulunanlar arasında eşitlikten söz edilemez. Aynı hukuksal durumlar aynı, farklı hukuksal durumlar farklı kurallara bağlı tutulursa Anayasa’nın öngördüğü eşitlik ilkesi çiğnenmiş olmaz.”


AYM son vuruşu ise şu cümleyle yaptı:


Kamu personelinin üstlendikleri görevlerin niteliği ve hukuksal durumlarına göre disiplin suç ve cezaları bakımından farklı usul ve yaptırımlar öngörülmesi yasa koyucunun takdirindedir. Bu bağlamda meslekten çıkarma yaptırımları da farklı statüde çalışan personel için değişiklik gösterebilir.”


Kararın oybirliğiyle alındığını söylememize sanırım gerek bile yok.


Kararın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: