İçeriğe geç

AYM: Tüm Tıp Fakültesi mezunları için getirilen zorunlu kamu hizmeti Anayasa’ya aykırı değil

by 26/02/2011

Anayasa Mahkemesi, 26 Şubat 2011 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan kararıyla kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmayacak olsa dahi tüm Tıp Fakültesi mezunlarının, mesleklerini icra edebilmeleri için zorunlu kamu hizmeti öngören düzenlemeyi Anayasa’ya aykırı bulmadı.


5371 sayılı kanunla 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu’nda çeşitli değişiklikler yapılmıştı. Bu değişikliklerden birisi de değişiklik yürürlüğe girdiği anda Tıp Fakültesi öğrencisi olanların, kamu kurum veya kuruluşlarında çalışmak istemeseler de kura yoluyla ülkenin belli bir noktasında belli bir süre zorunlu olarak çalışmak zorunda olmalarına ilişkindi.


Kadir Has Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin bir mezunu tarafından açılan dava itiraz yoluyla Anayasa Mahkemesi’nin önüne geldi. Davacı, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmayı düşünmesi halinde zorunlu kamu hizmetinin kabul edilebilir olduğunu, ancak özel sektörde çalışmak istemesi halinde böyle bir zorunluluğun AY mad.18’de yer alan angarya yasağına aykırı olacağını iddia etti.


Ancak AYM, AY mad.56’da herkesin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahip olduğunun belirtildiğini ve bunu sağlamak için de devletin çeşitli önlemler alması gerektiğini, iptali istenen düzenlemenin de bu çerçevede değerlendirilmesi gerektiği kararına vardı.


Karara üç yargıç karşıoy yazısı yazarak katılmadı. Karşıoy gerekçesinde şu ifadeye yer verildi:

“(…) Kamuda çalışmayı seçen bir hekim, Anayasal çerçevede devlet hizmeti yükümlülüğü esasına göre düzenlenen bir statünün gereklerini yerine getirmek zorundadır. Ancak, özel sektörde çalışmak isteyen bir hekimin, devlet hizmeti yükümlülüğünü yerine getirmeden mesleğini icra etmesine izin verilmemesi, Anayasa’nın çalışma özgürlüğünü düzenleyen 48. maddesi ile bağdaşmaz.”


Kararın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: