İçeriğe geç

AYM’den şifreli futbol yayınlarıyla ilgili iptal kararı

by 27/02/2011

Anayasa Mahkemesi, 26 Şubat 2011 tarihinde Resmî Gazete’de yayınlanan 2010/19 esas sayılı kararıyla şifreli yayınlarla ilgili suç oluşturan “haksız ve yetkisiz” halleri Türkiye Futbol Federasyonu’nun belirlemesini sağlayan 5894 sayılı Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun’un mad.13/4 hükmünü iptal etti.

Digitürk’ün şifreli futbol yayınlarını ticarî işletmelerinde “arkadaşlarına” izlettiren iki vatandaşa karşı açılan dava TFF Kanunu’nun 13. maddesinin 4. fıkrasının iptal edilmesine neden oldu. İlgili fıkrada futbol maçlarının yayınıyla ilgili suç ve cezalar da dahil olmak üzere tüm düzenlemelerin TFF tarafından yapılacağı belirtiliyordu. Ancak sorun şu ki TFF idarî bir organ. Dolayısıyla idarî bir organın suç ve ceza yaratması mümkün değil, çünkü AY mad.38 uyarınca suçta ve cezada kanunîlik ilkesi var. Bir başka deyişle, suçlar ve cezalar ancak kanunla yaratılabilir.


İşte bu nedenle AYM, TFF Kanunu’nun mad.13/4 hükmünü oybirliğiyle iptal etti. Ancak bu demek değil ki artık herkes her yerde şifreli maçları herkese izletebilir. Çünkü Mahkeme, bu hukuksal boşluğun oluşmasını engellemek için TBMM’ye bir yıl süre verdi. Bu süre zarfında iptal kararı yürürlüğe girmeyecek.

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: