İçeriğe geç

BDP yeni Anayasanın sokakta yapılmasını istiyor

by 27/02/2011

>

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Anayasa hiçbir etnik kimliği özel olarak korumamalıdır. Hepimiz yurttaşız, vatandaşız. Devletle aramızdaki hukuk, vatandaşlık hukukudur” dedi.

CNNTürk’ün haberine göre Anayasa’nın insanın tüm yaşam tarzını, insanların toprak üzerinde hangi hakla yaşayacağını düzenlediğini ifade eden Demirtaş, bu nedenle Anayasa’nın hem
yapım, hem de yasama oylama aşamasının çok önemli olduğunu kaydetti. Demirtaş, şunları kaydetti:

“Anayasa sokakta yapılır. Meclis’te sadece oylama işi kalır. Bu nedenle herkes iyi bilmeli ki; Eğer bir Anayasa demokratik, özgürlükçü, sivil ve halkın anayasası olacaksa bu her yerde tartışılmalı, herkesin görüşü alınmalı. Sadece ‘Benim Anayasam’ olmaz. Bu defa yapılacak Anayasa’da bu ülkenin ezilenleri, yok sayılanları, Kürtleri, Alevileri, başörtülüleri emekçileri, çalışanları, öğrencileri, kadınları ‘Biz de bu Anayasa’da olacağız’ demesinin zamanıdır. Yarın emin olun ki o parlamentoda çoğunluğu eline geçiren kendi borusunu öttürmeye çalışacak. 

AKP‘nin tavrı, tarzı budur. Demokrasiye yürekten inansalar bugün halka ‘Nasıl bir Anayasa istiyorsunuz?’ diye sorması, görüş ve önerilerin alması, buna göre bir taslak hazırlaması gerekir. Ama buna göre bir çalışma yok. Biz diyoruz ki Anayasa hiç bir etnik kimliği özel olarak korumamalıdır. Hepimiz yurttaş, vatandaşız. Devletle aramızdaki hukuk, vatandaşlık hukukudur. Türk, Kürt, Çerkez, Arap, Laz oluruz. Bu devleti ilgilendirmez. Hepimize eşit davranmak, eşit hizmet sunmak zorundasın. Eğer böyle bir yönetim anlayışı olursa orada işte kardeşlik, barış, birlikte yaşam isteği gelişir.”

Demirtaş, vatandaştan milliyeti, giyim tarzı, inancı, maddi durumu ayrılmadan vergi alındığını, buna karşılık da eşit hizmet verilmesi gerektiğini belirterek, “O halde benden aldığın, ödediğim vergiyle açtığın okulda benim çocuğum anadilinde eğitim alacak. Bu kadar basit. Temel bir haktır. Eşitlik budur işte. Ben kendi çocuğuma kendi anadilimde eğitim aldırmak istiyorsam bu benim hakkımdır” dedi.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: