İçeriğe geç

AYM: TFF Tahkim Kurulu kararlarına karşı yargı yolu kapatılamaz

by 28/02/2011

Dört gün önce yazdığım bir girdide (entry) AYM’nin 5894 sayılı TFF Kanunu’nun 6. maddesini kısmen iptal etmesi nedeniyle AKP’nin AY değişikliğine hazırlandığını yazmıştım. TFF’den yapılan yazılı açıklamada ise kararın AKP’den farklı değerlendirildiğini belirtmiş ve “keşke gerekçeli kararı okuyabilsek” demiştim. İşte o an geldi: AYM kararın gerekçesini açıkladı.Anayasa Mahkemesi, 26 Şubat 2011 tarihli Resmî Gazete’de yayınlanan 2010/61 esas sayılı kararıyla TFF Kanunu’nun 6. maddesinde yer alan Tahkim Kurulu kararlarına karşı yargı yoluna başvurulamayacağına dair düzenlemeyi iptal etti.


Ankaraspor A.Ş. Kulübü (itiraz yoluna başvuran Ankara 4. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin dilekçesinde ısrarla “klubü” yazılmış; bari siz yapmayın!) TFF Tahkim Kurulu’nun kararıyla Turkcell Süper Lig’den düşürülmesi üzerine karara karşı dava açtı ve uğranılan zarar nedeniyle tazminat talep etti. Aynı zamanda, Tahkim Kurulu’nun görev ve yetkilerini düzenleyen TFF Kanunu’nun 6. maddesinin AY’ya aykırı olduğunu da iddia etti (dava dilekçesinde “mutlak butlan” lafı geçiyor ama ne alaka anlamak mümkün değil; zaten AYM de dikkate almamış.).


AYM, TFF Kanunu’nun 6. maddesinin 4. fıkrasındaki “Tahkim Kurulu kendisine yapılan başvuruları nihaî ve kesin olarak karara bağlar” ifadesinde AY’ya herhangi bir aykırılık bulmadı. Çünkü yasa koyucunun yani TBMM’nin mahkemelerin iş yükünü azaltmak için tahkim kurulları öngörebileceğini ve bir idarî yapı olan TFF içerisindeki anlaşmazlıklarla ilgili “TFF içindeki” son karar organının Tahkim Kurulu olarak tespit edilebileceğini ve bu kurulun kararlarının da yine “TFF içinde” kesinlik niteliğine kavuşabileceğini kabul etti. (Bu durumda: AKP’li Bekir Bozdağ yanılmış, TFF haklıymış.)


Ancak AYM, aynı fıkranın sonraki cümlesi olan “bu kararlar aleyhine yargı yoluna başvurulamaz” ibaresini ise AY mad.36’da güvence altına alınan hak arama özgürlüğüne aykırı buldu:


“Yasa koyucu, taraflara görevli ve yetkili mahkemeye başvurmadan önce aralarındaki uyuşmazlığı kısa sürede çözmek üzere tahkim kuruluna başvurma yükümlülüğü getirebilir ise de, bu kurulun kesin ve nihai kararlarına karşı yargı yoluna başvurulamaması Anayasa’nın 36. maddesinde güvence altına alınan hak arama özgürlüğü alanına yapılmış açık bir müdahale niteliğinde olup, hak arama özgürlüğü ile bağdaşmaz.”


Karara iki yargıç karşıoy yazarak katılmadı. Futbolla yakından ilgilendikleri anlaşılan Fettah Oto ve Serdar Özgüldür, TFF Tahkim Kurulu’nun kararlarına karşı yargı yoluna başvurulamamasının UEFA ve FIFA’ya üye olmanın zorunlu bir sonucu olduğunu ve bu kuruluşlarla yapılan anlaşmalar gereğince Tahkim Kurulu kararlarına karşı yargı yolunun kapalı tutulması gerektiğini belirtti. Bir başka deyişle bu iki üye, bir uluslararası anlaşmanın AY’dan kaynaklanan bir hakkı kullanılmaz kılabileceğini iddia etmiş oldu! Anlaşılan, bazı AYM yargıçları konu futbol olunca normlar hiyerarşisi ve AY’nın üstünlüğü gibi en temel ilkeleri bile bir kenara koymaktan çekinmiyor.


Kararın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.


Not: AKP’nin konuya acil müdahale etmek ve derhal bir AY değişikliği yapmak istemesinin altındaki neden için tıklayınız.


Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: