İçeriğe geç

AYM: TCDD’nin Mülkü Ancak Kanunla Özelleştirilebilir

by 18/03/2011

Anayasa Mahkemesi 8 Mart 2011 tarihinde Resmî Gazete’de yayınlanan 2008/13 esas sayılı kararında TCDD’ye ait taşınmazların özelleştirilmesi için kanunla Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Yönetim Kurulu’na yetki verilmesinin Anayasa’ya aykırı olduğuna karar verdi.

Danıştay 13. Dairesi tarafından yapılan başvuruda özelleştirme kapsamına alınan TCDD’nin sahip olduğu taşınmazların satışı için, 5335 sayılı kanunla TCDD Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulu’nun yetkilendirilmesinin Anayasa’ya göre mümkün olmadığı iddia edildi. Çünkü Anayasa’nın 47. maddesinin 3. fıkrasına göre “Devletin, kamu iktisadi teşebbüslerinin ve diğer kamu tüzelkişilerinin mülkiyetinde bulunan işletme ve varlıkların özelleştirilmesine ilişkin esas ve usuller kanunla gösterilir.” TCDD Genel Müdürlüğü de kamu yararını gözeterek tekel niteliğinde mal ve hizmet üreten ve pazarlayan, gördüğü bu hizmetleri imtiyaz sayılan bir kamu iktisadi kuruluşu ve bu bağlamda Anayasa’nın 47. maddesi kapsamında. Demek ki özelleştirilmesi ancak kanunla ve her bağlı işletmesinin mülkü için ayrı ayrı yapılmalı. Kanunda da özelleştirme esas ve usulleri ayrıntılı şekilde yazılmalı.

Aslında iptali istenen 5335 sayılı kanunda Genel Müdürlük Yönetim Kurulu özelleştirme için yetkilendirilirken bazı unsurlar belirlenmiş ancak bunlar 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun’da gösterilen esas ve usulleri karşılamaktan çok uzak. Bu da demektir ki Meclis, TCDD’nin özelleştirilmesi için ayrıntılı ve Anayasa tarafından talep edilen kıstasları karşılayan bir düzenleme yapmaktan kaçınmış (“yapmaya üşenmiş” mi demeliyim? Zira düzenlemeye “evet” oyu veren milletvekillerinin Anayasa’yı bilmiyor olduğunu düşünmek istemiyorum!) ve topu Yönetim Kurulu’na atmış.

Bu bariz aykırılık karşısında Anayasa Mahkemesi işi çok uzatmadan,

“(…) Getirilen düzenlemede taşınmazların satışı yoluyla yapılacak özelleştirmeye ilişkin esas ve usullere yer verilmemiş ve bu konuda Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Yönetim Kurulu yetkili kılınmıştır. Oysa, Anayasa’nın 47. maddesine göre, kamu iktisadî teşebbüslerinin mülkiyetinde bulunan varlıklarının özelleştirilmesine ilişkin esas ve usullerin kanunla gösterilmesi gerekir.”

diyerek düzenlemenin Anayasa’ya aykırı olduğuna oybirliğiyle karar verdi.

Ancak kafamızı karıştıran konu, neden Mahkeme’nin yürürlüğü durdurma talebini “koşulları oluşmadığı” gerekçesiyle reddettiği. Zira dava sürecinde Yönetim Kurulu tarafından ihale açılabilir ve özelleştirme gerçekleşebilirdi. Anayasa Mahkemesi kararları geriye yürümediği için mülkiyetin devri Anayasa’ya aykırı şekilde gerçekleşebilir ve geri dönüşü mümkün olmayabilirdi. Keşke Mahkeme “koşulların oluşmaması”nın nedenini de yazmış olsaydı.

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: