İçeriğe geç

Anayasa bu kez de tahkim için değişti

by 29/03/2011

Hatırlarsanız yakın geçmişte Anayasa Mahkemesi’nin verdiği bir iptal kararı Türkiye Futbol Federasyonu’nu (TFF) zor durumda bırakmıştı. TFF’nin kuruluş kanununda yer alan ve “tahkim kararlarına karşı yargı yolunu kapatan” düzenleme hak arama özgürlüğünün ihlali olarak görülmüş ve Anayasa’ya aykırı bulunmuştu. Konuya ilişkin haber burada.

Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararı tutarlıydı ve hukuksal dayanağa sahipti. Mahkeme, tahkimin bir sorun çözme yolu olarak kabul edilebileceğini ancak tahkim kararlarına karşı yargı yolunun kapatılamayacağını çünkü bunun Anayasa’nın 36.maddesinde düzenlenen hak arama özgürlüğüne aykırı olduğunu düşünüyordu. Ancak karşıoy yazılarında da belirtildiği gibi FIFA gibi uluslararası kuruluşlarla imzalanan anlaşmalar gereğince tahkim kararlarının kesin nitelik arz etmesi gerekiyordu. Ortada bir çelişki / boşluk olduğu açıktı ve TBMM’ye iş düşüyordu: Anayasa değişmeliydi. Nitekim AK Parti’li Bekir Bozdağ daha ilk günden -içerik olarak biraz yanlış da olsa- bunun ilk sinyalini vermişti.

Bu sinyal bugün somut olarak hayata geçti. Anayasa’nın 59.maddesinin kenar başlığı, iktidar ve muhalefetin ortak oylarıyla, “B. Sporun Geliştirilmesi ve Tahkim” adını aldı ve maddeye şu fıkra eklendi:

“Spor federasyonlarının spor faaliyetlerinin yönetimine ve disiplinine ilişkin kararlarına karşı ancak zorunlu tahkim yoluna başvurulabilir. Tahkim kurulu kararları kesin olup bu kararlara karşı hiçbir yargı merciine başvurulamaz.”

Anayasa değişikliği yapan kanun bugün (29 Mart 2011 Salı günü) Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Böylece 1982 Anayasası yürürlüğe girdiği tarihten bu yana 17. kez değiştirilmiş oldu.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: