İçeriğe geç

TÜSİAD’ın yayınladığı “yeni Anayasa” kılavuzuyla ilgili düşüncelerim – 3

by 05/04/2011

TÜSİAD’ın yayınladığı “Yeni Anayasa Yuvarlak Masa Toplantıları Dizisi: Yeni Anayasanın Beş Temel Boyutu” adlı kılavuz-raporla ilgili düşüncelerimin üçüncü bölümü şu şekilde:

(İlk bölüm için tıklayınız.)

(İkinci bölüm için tıklayınız.)

  • Raporun en cesur ve ezber bozan bölümü, bence, Kimlikler bölümü. Aslında olduğu gibi “devletin bireye karşı korunması” mantığı üzerine kurulu 1982 Anayasası’nın ilk haline karşı “birey odaklı” bir Anayasa’ya yapılan vurgu raporun başından beri ezber bozan bir anlayışı yansıtıyordu. Ancak 27. sayfada başlayan Kimlikler bölümü, birey odaklı Anayasa’nın somut önerilerini içermesi nedeniyle önemli bir bölüm.

  • Yine bu bölümde de uluslararası sözleşme ve kuruluşlara göndermeler bulunmakta. Yanlış değil kesinlikle. Ancak sırf dış dinamiklerle kimlik sorunlarımızı halletmemiz çözümlerin toplumsal dayanaktan yoksun olduğu izlenimi yaratabilir. Oysa yıllardan beri süregelen bir kimlik mücadelesinin olduğu bu topraklarda dış dinamikler, ancak iç dinamikleri doğrulayan ve destekleyen bir konumda. Raporda yurt içindeki kimlik mücadelesinden neredeyse hiç bahsedilmemesi bir eksiklik olarak kabul edilebilir.
  • Bu başlık altında bir kez daha LGBTT hareketine selam çakılması güzel olmuş. Bu vurgunun Aileden ve Kadından Sorumlu Devlet Bakanı Aliye Kavaf’ın “eşcinsellik bir hastalık, tedavi edilmeli” demecine bir cevap niteliği taşıdığı çok belli. Bu bakımdan çalışmaya katılan hukukçu ve kanaat önderlerinin Kavaf’a gösterilen tepkiye destek verdiği anlaşılıyor. (Vatandaşlar arasında açıkça ayrımcılık yapan ve sürekli olarak topluma muhafazakar bir yaşam tarzını dayatan Aliye Kavaf’ın bu tepkilere rağmen nasıl o koltukta oturmaya devam ettiği ise ülkenin demokratiklik seviyesini gösteriyor.)
  • Anadilde eğitim konusundaysa çalışmaya katılanların son derece titiz davrandığı göze çarpıyor. Kamuoyunun hassas olduğu bu konuda özenle “anadilde eğitim” yerine “anadilinde eğitim” denmek suretiyle mevcut kavramsal dille konuşmaktan ve bu yolla da mevcut tartışmaların tarafı olmaktan kaçınılmış. Nitekim gerçekten de “anadilinde eğitim” kavramı amacı daha iyi anlatması bakımından daha yerinde gözüküyor. Tabii bu öneri de uluslararası standartların hatırlatılmasıyla destekleniyor.
  • Kuvvetler ayrılığı bölümünde kesin şekilde başkanlık sisteminin reddedilmiş olması, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a bir cevap teşkil ediyor kanımca. Açıkçası,  çok farklı görüşlere sahip hukukçu ve kanaat önderlerinin bu konuda uzlaşmış olmaları beni şaşırttı. En azından hükümetin çizgisine yakın olan hukukçuların başkanlık sisteminin denenmesini önermesini beklerdim. Ancak sistem, gerekçeli şekilde reddedilmiş. Demek ki “aklın yolu bir”miş. 🙂
  • Sivilleşme başlığı altında askerin sivil alandan çekilmesi desteklenir ve yüreklendirilirken polisten ve kolluk kuvvetlerinin hak ve özgürlükleri ihlal eden uygulamalarından bahsedilmemesi bir eksiklik.
  • Anayasa Mahkemesi üyelerinin Parlamento tarafından seçilmesi uygun bulunurken Meclis’teki seçimde nitelikli çoğunluk aranması gereğinden bahsedilmesi doğru ancak 12 Eylül 2010 referandumuyla kabul edilen mevcut düzenlemenin yanlışlığının vurgulanmaması, kanımca, yanlış.
  • Yüksek Askerî Şûra’nın sadece meslekten ihraç değil, tüm kararlarına karşı yargı denetiminin açılması talebi, referandum öncesi süreçte dile getirilen demokratik bir tavrın tekrarı ve bu açıdan sadece meslekten ihraç kararlarına yargı denetimini açan hükümete ince bir gönderme.

Gelecek bölümde eş koordinatörlerin değerlendirmelerini irdeleyip bu diziyi bitireceğim.

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: