İçeriğe geç

Macaristan’da yeni muhafazakâr Anayasa kabul edildi

by 19/04/2011

Macaristan’da 2010 yılının Eylül ayında başlayan yeni Anayasa çalışmaları Parlamento’nun tartışmalı oturumunda kabul edilen Anayasa’yla sona erdi. 25 Nisan’da Cumhurbaşkanı tarafından imzalanması öngörülen Anayasa, 2012’de yürürlüğe girecek.

Belirlenen takvime sadık kalınan yazım sürecinde halkın ve sivil toplum kuruluşlarının (STK) sürece katılımı sınırlı oldu. Hükümete bağlı kuruluşlar, STK’ler ve akademisyenler önerilerini, yalnızca, 30 Eylül 2010 – 20 Ekim 2010 tarihleri arasındaki 20 gün boyunca Parlamento içerisinde kurulan ad hoc komisyona iletebilme imkanına sahip oldu.

Sosyalistler ve yeşil eğilimli Başka Bir Siyaset Mümkün hareketi, iktidardaki Fidesz Partisi tarafından her şeyin önceden belirlendiği gerekçesiyle yazım sürecini protesto etti. Anayasa’nın oylanacağı Parlamento oturumunda da bu partilere ait sandalyeler boş kaldı. Aşırı sağcı Jobbik Partisi de, bazı önerilerinin reddedilmesi üzerine ret oyu verdi. Buna karşın, Parlamento’nun 3’te 2’sini elinde bulunduran muhafazakar başbakan Viktor Orban’ın lideri olduğu Fidesz Partisi ve küçük ortakları Hıristiyan Demokratlar Anayasa’nın kabulü aşamasında sorun yaşamadı.

Bir kısmı iPad’de yazılan yeni Anayasa Macaristan’ın Hıristiyan köklerine atıf yapıyor ve aile kurumunu yücelterek destekliyor. Evliliği yalnızca bir erkek ve bir kadın arasında olması halinde kabul eden Anayasa böylece eşcinsel evliliği yasaklamış oluyor. Başbakan Orban’a sorulan “eşcinsel haklarının tanınmadığı bir Anayasa’nın nasıl 21. yüzyıl Anayasası olacağı” sorusunun cevabı şu şekilde: “Avrupa Birliği’nin bu konuda bir düzenlemesi veya talebi yok.”

Buna karşın yeni Anayasa’nın meşruiyetini sorgulayan eşcinsel hakları aktivisti Attila Nemeth yeni Anayasa’ya karşı yapılan 3000 kişilik yürüyüş sırasında “Bu benim Anayasam değil” diyor. “Kimsenin Anayasası bizim insan hak ve özgürlüklerimizi sınırlayamaz!”

Yeni Anayasa, ana rahmine düştüğü andan itibaren fetüsün hayat hakkını koruduğunu söyleyerek kürtajı da yasaklıyor.

Anayasa Mahkemesi’nin ve Merkez Bankası Müdürü’nün yetkilerini kısıtlayan yeni Anayasa’ya göre vergi ve emeklilikle ilgili düzenlemeler için Parlamento’nun 3’te 2’sinin oyu gerekiyor.

Macaristan’da şu anda yürürlükte olan Anayasa 1949 tarihli ve Komünist rejim tarafından hazırlanmıştı. Ancak Berlin Duvarı’nın 1989’da çökmesinin ardından çok önemli değişikliklere uğramıştı.

Kaynaklar: NTVMSBC, Euractiv, The Heritage Foundation, Common Sense Society, CBC News.

From → Haberler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: