İçeriğe geç

İzlanda yeni Anayasasını kitlelere yazdırıyor

by 13/06/2011

Vikingler. Onlar 21. yüzyıl demokrasisinin öncüleri.

Ticarî bankalarının bir anda çökmesinin ardından İzlanda yeni bir Anayasa yazıyor ve bunu biraz farklı bir şekilde gerçekleştiriyor: İşi kitlelere yaptırıyor. Gerçekten.

Ülkenin 25 kişilik Anayasa Konseyi taslak hükümleri web sitesine yerleştiriyor ve halkı burada veya Facebook sayfasında onları yorumlamaya davet ediyor. Ve halkın yorumları gerçekten de metne dahil ediliyor. Konsey’in ayrıca Twitter, YouTube ve Flickr hesapları da var ve tüm toplantılarını canlı yayınlıyor. Bu, büyük olasılıkla, modern zamanlardaki en açık ve en katılımcı Anayasa yazım süreci (Yunanlılar da kendi zamanlarında demokrasi konusunda gayet iyiydi).

Taslak halindeki İnsan Hakları bölümü şu anda her ne sebeple olursa olsun (“kalıtsal yapı” [genotip] ve “sosyal köken” de dahil olmak üzere) her tür ayrımcılığı yasaklayan ama aynı zamanda evrensel akıl sağlığı ve fiziksel sağlık hizmetlerini, akademik özgürlüğü ve doğal kaynakların korunmasını güvence altına alan geniş bir hüküm içeriyor. Görebildiğimiz kadarıyla muhteşem bir metin şekilleniyor.

Konsey’in Facebook sayfası yorumlarla dolu ve bunlar sadece İzlandalılardan gelmiyor; aralarında dünyanın dört bir tarafından gelen iyi niyet dilekleri de var. Siz de bizim gibi bunun ilham verici bir örnek olduğunu düşünüyorsanız tıklayın ve bunu kendilerine doğrudan söyleyin.

Kaynak: www.GOOD.is

From → Haberler

5 Yorum
  1. Gerçekten heyecan verici… Suat Özçelebi

  2. sinem permalink

    Halk için Anayasa, Kitleler için Anayasa, sadece güçlülerin değil güçsüzler içinde Anayasa…Peki ya Türkiye de?

  3. nufus 300 bin olunca isler de kolaylasiyor. bunu ornek diye gormek de bir o kadar ahmaklik olur!

    • Kimse aynısını yapalım demiyor. Türkiye’deki internet erişiminin herkesi kapsamadığını bildiğimizden İzlanda örneğini aynen benimsemek zaten mümkün değil. Ancak örnek almak neden ahmaklık olsun ki? TBMM’ye internet, posta ve elden teslim yöntemiyle 1 Mayıs’a kadar gönderilen görüşlerin Komisyon’un arşiv bölümündeki bir dolapta kilitli durması ve anayasa yazımına hiçbir şekilde katılmamasına karşı tepki göstermemek daha büyük ahmaklık değil mi? Bilelim, gerçekten kaç birey ve sivil toplum kuruluşu başkanlık sistemi istedi de biz başkanlık tartışıyoruz? Eğer o görüşler dikkate alınmayacaktıysa ne diye ısrarla gönderilmeleri istendi? Biz daha binbir ısrarla toplanan görüşlerimizin anayasa yazım sürecine ne şekilde etki ettiğinden bile emin değiliz ama, nüfusu ne olursa olsun, İzlanda’da halkın bilfiil kendi anayasasını yazabilmesi, aramızdaki uçurumun ne denli derin olduğunu göstermesi açısından bence son derece anlamlı.

Trackbacks & Pingbacks

  1. Uluslararası Politika Akademisi (UPA) – GERÇEK DEMOKRASİ ÖRNEĞİ: İZLANDA DEVRİMİ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: