İçeriğe geç

İHAM’ın Bayatyan kararı

by 19/07/2011

İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi’nin (İHAM) geçen günlerde vermiş olduğu Bayatyan Ermenistan’a karşı kararı vicdanî ret hakkının tanınmasıyla ilgili son derece önemli bir karar. Avrupa Konseyi’ne üye ülkeler arasında dinî veya vicdanî sebeplerle askerlik hizmeti yapmayı reddedenlerin haklarını tanımayan yalnızca iki ülke kalmış durumda: Azerbaycan ve Türkiye. Azerbaycan da Anayasasında bu hakkı tanıdı aslında ama henüz alternatif hizmet kanununu çıkarmadığı için hakkın uygulanma alanı bulunmuyor.

İHAM’ın kararını okumaya başladım ve öncelikle karara bu listeyle başlanması sonucun ne yönde olacağına dair önemli bir ipucu teşkil ediyor.

Kararla ilgili çok yakın bir zamanda (umuyorum bu haftasonu) kapsamlı bir makale yazmayı planlıyorum. Çünkü artık Türkiye bu hakkı tanımak konusunda daha fazla gecikemez. Makaleyle birlikte ülkeye vicdanî ret hakkı gelmeyecek tabii. Ama hükümetin senelerden beri hem Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne hem de vicdanî ret hakkını talep edenlere karşı sürdürdüğü “yeni kanun hazırlıyoruz, eli kulağında” oyalamasının artık süresini doldurduğu bir kez daha bu makaleyle ortaya konacak.

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: