İçeriğe geç

Liberya’da Anayasa Referandumu: Basit Hata Oylamayı Engelliyor

by 23/08/2011

Liberya'da oy verme kuyruğu (kaynak: BBC)

BBC’nin haberine göre Liberya’da Anayasa değişikliğine ilişkin referandum, dört sorudan birinde yapılan bir hata nedeniyle sorunlu şekilde başladı.

Seçmenlerin, yargıçların emeklilik yaşı olarak 70 ile 75 yaşlarından birini seçmesi gerekirken oy pusulasında iki sayı da 75 olarak gözüküyor.

Referandumu organize edenler hatanın farkına vardıklarını ancak halkı bilgilendirmek konusunda başarısız olduklarını söylüyor.

Başkentteki BBC muhabirinin bildirdiğine göre halk karmaşayı, oy verenlerin radyo istasyonlarını aramasıyla öğrendi.

Başkent Monrovia’dan arayan bir kişi bazı seçmenlerin oy verme kuyruklarını terk etmeye başladığını söyledi.

Monrovia’da muhalefetin kalesi olarak bilinen New Kru Town’dan Jerome Seo durumu şu şekilde ifade etti: “Oy pusulasındaki bazı ifadeleri anlamadık; neye oy verdiğimizi bilemedik”.

Çok geç

BBC muhabiri Jonathan Paye-Layleh’in bildirdiğine göre seçim komisyonu’nun referandumu organize eden ekibinin koordinatör yardımcısı halktan kasten yapılmayan bu hata için anlayış talep etti.

Amos Ziah Koukou: “Bu hata nedeniyle samimiyetle özür diliyoruz.”

Oy pusulalarının Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı yardımıyla Danimarka’da basıldığını ifade eden Koukou, pusulaları ancak teslim edildiğinde görebildiklerini ancak ondan sonra da hatayı düzeltmek için çok geç kalınmış olduğunu söyledi.

Ülke genelindeki oy verme merkezlerine sorunla ilgili uyarıların asıldığı bildirildi.

Daha önce ise, BM görevlileri seçmenlerden, ülke için bir demokrasi testi olarak görülen referandumda şiddete başvurmamalarını istemişti.

Şu anda Lahey Savaş Suçları Mahkemesi’ndeki davasının sonucunu bekleyen eski Başkan Charles Taylor’ın sürgüne gönderildiği 2003 yılından bu yana ülkede 10 bin barış gücü askeri konuşlanmış durumda.

Referandumun şu anki Başkan’ın ve partisi Birlik Partisi’nin (Unity Party) ikinci kez göreve gelebilmesi için kolaylaştırıcı hükümler içerdiğini iddia eden ana muhalefetteki Demokratik Değişim Kongresi (Congress for Democratic Change- CDC) referandumu boykot ediyor.

14 yıllık iç savaşın ardından 2005’te yapılan başkanlık seçimlerini Ellen Johnson-Sirleaf kazanmıştı.

Kayıtlı 1,7 milyon seçmene sorulan tartışmalı sorulardan bir tanesi Parlamento’da ve Belediye Meclisi’nde sandalye kazanabilmek için gerekli olan oy oranının düşürülmesiyle ilgili.

Diğer değişiklikler arasında başkanlık seçimlerine girebilmek için ülkede oturulması gereken sürenin 10 yıldan beş yıla indirilmesi, seçimlerin Ekim’den Kasım’a alınması ve yargıçların emeklilik yaşının yükseltilmesi bulunuyor.

Bayan Johnson-Sirleaf, CDC’nin adayı futbol yıldızı George Weah’a karşı yarıştığı seçimlerde oyların %59’unu alarak Afrika’nın ilk seçilmiş kadın devlet başkanı olmuştu.

BBC muhabirinin bildirdiğine göre beş yıllık görev süresi içerisinde dünyada iyi yönetimin bir sembolü olarak kabul edilmesine karşın Johnson-Sirleaf, ülkesinde sert bir muhalefetle karşılaşıyor.

 

 

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: