İçeriğe geç

Güney Sudan’da yeni Anayasa süreci başlıyor

by 23/01/2012

ConstitutionMaking.org‘un haberine göre, dünyanın en yeni ülkesi Güney Sudan, son haftalarda farklı etnik kimliklere sahip grupların çatışmaları nedeniyle enkaza dönmüş durumda. Nuer ve Murle etnik grupları arasındaki çatışmalarda saldırılar geniş çaplı bir katliama dönüşmüş durumda. Şartlar gittikçe kötüleşiyor ve bu, şiddeti durdurmayı başaramayan hükümet kadar, uluslararası barış gücüne de ciddî bir sorun oluşturuyor.

Kısa vadeli etkisi az olacak olsa da, yeni ülkenin kurulmasındaki önemli adımlardan biri, Daimî Anayasa’nın yazılma sürecinin yakın zamanda başladığı Juba’da atılıyor. İki hafta önce Cumhurbaşkanı, hali hazırda yürürlükte olan Geçici Anayasa’yı gözden geçirmek ve değişiklikler önermek için bir yıl süresi olan yeni Anayasa Değişiklik Komisyonu’na üye atarken fikir danışmak amacıyla bir toplantı çağrısında bulundu. İlk öneri Komisyon’un 11 üyeden oluşması yönündeyken muhalefet grupları üye sayısının 45’e çıkartılması için bastırıyor. Bunun, daha geniş bir temsil sağlayacağı ortada olmasına karşın, anlamlı tartışmalar yapamayacak hantal bir organ yaratma tehlikesi de bulunuyor. Böyle bir ihtimalde, ağır iş yükünün altından kalkabilmesi için çok daha fazla siyasal becerikliliğe ihtiyaç olacak.

Süreç, Komisyon üye sayısını göstermeyen Geçici Anayasa’nın 202 ve 203. kısımlarına göre şekilleniyor. Anayasa Değişiklik Komisyonu, Anayasa reformunun yanında, bir sivil eğitim programını da yönetmeye çalışıyor ve geniş bir katkı sağlanabilmesi için fikir danışmak zorunda. Bunun için de daha fazla üyesinin olması ona yardımcı olabilir.

Anayasa Değişiklik Komisyonu tarafından taslağın hazırlanmasının ardından, taslağı tartışmak ve halkın taleplerini toplamak için Ulusal Anayasa Konferansı adında bir organ oluşturulacak. Tüm sürecin en geç 2014 Ekim’nde bitmesi gerekiyor.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: