İçeriğe geç

Cumhurbaşkanı’nın görev süresi ve yeniden adaylığı Senegal’i karıştırdı

by 30/01/2012

Senegal Cumhurbaşkanı Abdoulaye Wade

Senegal Anayasa Konseyi dün, muhalefetin başvurusunu reddederek, Cumhurbaşkanı Abdoulaye Wade’nin üçüncü kez Cumhurbaşkanlığı’na aday olabileceğine karar verdi. Anayasa Konseyi gerekçesinde, 85 yaşındaki Cumhurbaşkanı’nın sadece iki kez görev yapma sınırıyla bağlı olmadığını çünkü ilk görevinin kural yürürlüğe girmeden önce başladığını ifade etti.

Ülkenin en popüler müzisyeni Youssou N’Dour’un ise Cumhurbaşkanlığı için yarışamayacağına karar verildi. Konsey’e göre N’Dour, adaylık için gerekli desteği toplayamadı. Şarkıcı karar için “bu anayasal bir darbe” ifadesini kullandı ve şunları söyledi: “Senegal ve halkı hasta. Bu utanç kaynağı kararla ihanete uğradık. Utanç kaynağı diyorum çünkü ne Senegal halkının isteği, ne de Anayasa hukuku uzmanlarının görüşlerine başvuruldu. Wade kendi isteğini dayattı ve günü kurtardı.”

Wade’nin adaylığı, 2000’de göreve gelmesinin ardından değiştirilmiş bir anayasal düzenlemenin, anlamsız olmasa da, zorlama bir yorumuna dayanıyor. Wade 2000’de, önceki Anayasa döneminde ilk kez seçildiğinde, bir kez yenilenebilir şekilde yedi yıllığına seçilmişti. Göreve gelmesinin ardından yeni bir Anayasa kabul edildi ve ilk görev süresinin ardından geçerli olmak üzere Cumhurbaşkanı’nın görev süresi beş yıla indirildi. 2007’de yeniden Cumhurbaşkanı seçildi ve gelecek seçimler için görev süresinin yedi yıl olduğunu kabul ettirdi. Ancak daha sonra, bu ikinci görev süresinin aslında yeni Anayasa dönemindeki ilk görev süresi olduğunu iddia etti. Bu noktada, eski Anayasa dönemindeki görevlerin görev süresi sınırları kapsamında sayılıp sayılmaması konusunda esaslı bir sorun ortaya çıktı. Chicago Üniversitesi’nden Prof. Tom Ginsburg’a göre, kendi kendine kural koyma tehlikesi nedeniyle cevabın “evet” olması gerekirdi.

Wade’nin adaylığı nedeniyle Cuma günü çıkan olaylarda bir polis memuru hayatını kaybetmişti. Muhalefet yanlılarıyla hükümet güçleri arasında yaşanan bu çatışmaların ardından Dakar’daki sıkı güvenlik önlemleri sürdürülüyor.

Muhalefet partileri ve aktivistler Pazar günü, Anayasa Konseyi’nin kararı halka açıklanmadan önce buluşmuştu. Toplantıdan Wade’nin adaylığına karşı yürütülen “ulusal direnişin” devam ettirilmesi kararı çıkmıştı.

Senegal’de Cumhurbaşkanlığı seçimi 26 Şubat’ta yapılacak.

ConstitutionMaking.org‘dan ve BBC‘den derlenmiştir.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: