İçeriğe geç

SPoD’dan Ankara’da LGBT Anayasa Forumu

by 16/02/2012

image

Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD), yeni Anayasa etkinliklerinin üçüncüsünü Ankara’da düzenliyor. “LGBT’lerin Anayasa’da dair sözü var!” sloganıyla 25 Şubat’ta Sosyal Dayanışma ve İletişim Derneği (SODID) toplantı salonunda gerçekleştirilecek Anayasa forumunun moderatörü Banu Güven.

SPoD’un duyurusu şu şekilde:

“Cinsiyet kimliği” ve “cinsel yönelim” temelli şiddet, baskı, sosyal dışlanma ve ayrımcılık biçimlerini ortadan kaldırmayı hedefleyen SPoD’un; Yeni Anayasanın yapım sürecinde LGBT bireylerin tüm sürece dair görüşlerini ve taleplerini dile getirmeleri amacıyla düzenlediği, bir dizi panel ve forumdan oluşan Yeni Anayasa Etkinlikleri devam ediyor.

24 Aralık 2011’de gazeteci Ezgi Başaran’ın modere ettiği “Yeni Anayasa Yapım Sürecinde LGBT Katılımı ve Demokratikleşme” başlıklı ilk panelde Bahçeşehir Üniversitesi’nden Anayasa Hukukçusu Serkan Köybaşı, CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur ve Anayasa Kadın Platformu’ndan Av. Hülya Gülbahar gözlem ve deneyimlerini aktarmıştı.

LGBT bireylerin ve kamuoyunun sürece LGBT katılımı konusunda dikkatini çekmeyi hedefleyen paneller dizisinin ikincisi 13 Ocak 2012 tarihinde “Anayasa Hazırlık Çalışmalarında Temel Haklar ve LGBT” başlığıyla; Gazeteci Pınar Öğünç’ün moderatörlüğü ve Anayasa Kadın Platformu’ndan Selen Yılmaz, Ekolojik Anayasa Girişimi’nden Ümit Şahin ve Yeni Anayasa Platformu’ndan Akın Özçer’in katılımıyla gerçekleşmişti.

LGBT taleplerinin birinci elden dile getirdiği, 28 Ocak 2012’de İstanbul Forumu ile başlayan forumlar dizisi Ankara Forumu ile devam ediyor. İzmir ve Diyarbakır Forumları ile devam edecek toplantılarda ortaya konulan görüş ve talepler Nisan ayı sonunda raporlaştırılarak kamuoyu ve karar alıcılarla paylaşılacak.

AB tarafından finanse edilen TACSO-Sivil Toplum Kuruluşları için Teknik Destek Projesi tarafından desteklenen etkinlik dizisi; Lambdaistanbul Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen söyleşideki LGBT talepleri ile oluşturulan “Yeni Anayasa Yapım Süreci ve İçeriğine Dair Görüşler” adlı belgeyi başlangıç noktası alarak devam ediyor.

Ekonomik Sosyal Haklar, Akademik Çalışmalar ve Siyasi Temsil yanında bir diğer çalışma alanı da Hukuk olan SPoD, LGBT bireylerin ve örgütlerinin Yeni Anayasa Yapım Süreci’ne eşit yurttaşlar olarak katılımını teşvik etme ve sağlama yönünde çeşitli çalışmalar sürdürmektedir.

Toplantımıza katılmanızdan memnuniyet duyacağız.

Saygılarımızla.

Tarih: 25 Şubat 2012 Cumartesi

Saat: 16:30 – 18:30

Yer: SODİD Toplantı Salonu (Konur Sokak 63/9 Çankaya-Ankara)

İletişim: spod.iletisim@gmail.com 0 (212) 292 48 02 / 0 (542) 600 23 10

*SPoD Yeni Anayasa Etkinlikleri Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Koalisyonu tarafından desteklenmektedir.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: