İçeriğe geç

Yeni Tunus Anayasası’nın Başlangıç kısmının taslağı ortaya çıktı

by 01/05/2012
9 Mart 2012. REUTERS/Zoubeir Souissi (TUNUS)

9 Mart 2012. REUTERS/Zoubeir Souissi (TUNUS)

ComparativeConstitutions.org sitesinin haberine göre, International IDEA kuruluşundan Zaid Al-Ali, yeni Tunus Anayasası’nın başlangıç bölümünün taslağını İngilizce’ye çevirdi. Metin öngörüler doğrultusunda şekillenmiş. Çok az sayıda sürpriz arasında belki de en büyük olanı, Arap siyasetindeki eski benzetmelerin devam ediyor olması.

Başlangıç, sömürgecilik döneminden kalan baskılara karşı mücadeleye referans veriyor ve gerçek bir cumhuriyetçi sisteme davet ediyor (son anayasa da sözde cumhuriyetçiydi). İslam büyük bir ilgi görüyor. “Afrika halklarıyla” işbirliği referansı artık yok, ancak Arap birliği ve ayrıca Mağrip birliği referansları duruyor. Bu kimlik kaynakları Tunus’ta geleneksel. Eklenen referanslarsa, sürpriz olarak nitelense de memnuniyetle karşılanan özgür seçimlere ve siyasal rekabete yapılanlar. Filistin mücadelesi dikkat çekmek için seçilerek konulmuş – ki bu, Filistin Özerk Yönetimi dışında bir ulusal anayasada Filistin’e yapılan ilk vurgu. Uluslararası anlaşmalara yapılacak referans için henüz kesin bir formül bulunmuş değil. Başka bir yenilik de çevreye yapılan referans.

Bir bütün olarak ele alındığında, metin, geleneksel Arap dostu düşünce ile Tunus için daha adil bir sistem adına yapılan savaş arasında bir dengeyi yansıtıyor. Bu da bize, şu anki taslak komisyonunun kafa yapısını anlamamız için bir ipucu sağlıyor.

Not: Başlangıç taslağının İngilizce çevirisine ulaşmak için buraya tıklayın.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: