İçeriğe geç

Andrew Arato Macaristan ve Türkiye’deki anayasa yazım modellerini karşılaştıracak

by 17/05/2012
Gazetelerde yayınlanan ve çok ses getiren röportajlarıyla Türkiye gündemini değiştiren Prof. Andrew Arato bir kez daha ülkemize geliyor. Ve yine gündemi belirleyecek bir konu üzerine konuşacak: “Macaristan ve Türkiye’de Anayasa Reformları: Karşılaştırmalar”.
Bu blog’da da daha önce haberini yapmıştım, Macaristan 2010 yılında yeni bir anayasa yaptı. Ancak bu yeni anayasanın hem hazırlık, hem müzakere ve hem de kabul aşaması yoğun eleştirilere maruz kaldı.  Çünkü iktidar partisi muhalefetle uzlaşmayı reddetti ve yeni anayasayı tek başına yazıp tek başına kabul etti. Sonuçta ortaya son derece muhafazakâr, hak ve özgürlükleri sınırlayan ve en önemlisi de muhalefetin sesini kısmaya yönelik düzenlemeler içeren bir metin çıktı. Elbette bu, Avrupa’nın ortasında demokrasi için büyük bir tehdit olarak algılandı.
Türkiye’de de siyasal yapı Macaristan’a benzemekle birlikte, kanımca, göreceli olarak oldukça demokratik bir anayasa yapım süreci yaşanıyor. Sürecin sonuna kadar oybirliği ilkesi ve uzlaşma çabası devam ederse sonumuzun Macaristan’a benzeme olasılığını görmüyorum. Ancak acaba Arato da böyle mi düşünüyor? İşte bunu öğrenmek için 21 Mayıs Pazartesi günü 18.30’da Beyoğlu’nda Galatasaray Lisesi’nin arkasındaki Cezayir Toplantı Salonu’na gelmeniz gerekiyor.
Gelmeden önce biraz hazırlık yapmak isterseniz TEPAV’ın YENİ MACAR ANAYASASI NE ANLATIYOR? (Türkiye’nin Katılımsız Bir Anayasa Yapım Sürecinden Çıkarabileceği Dersler) başlıklı çalışmasını okuyabilirsiniz.
Avukat Hülya Gülbahar tarafından bana ulaştırılan davet metni şu şekilde:
MACARİSTAN’IN TARTIŞMALI YENİ ANAYASA DENEYİMİ VE TÜRKİYE:
New School for Social Research’de siyasi teori ve sosyal teori dersleri veren, anayasacılık ve karsılaştırmalı anayasalar konusunda önemli çalışmaları olan Profesör Andrew Arato’nun 21 Mayıs’ta Constitutional Reforms in Hungary and Turkey: Comparisons başlıklı bir sunumu olacak. 
Tüm dünyada “katılımlı bir yöntemle hazırlanmadığı ve otoriter saiklerle yazıldığı” eleştirileriyle karşılanan Macaristan’ın yeni anayasası ve bu anayasanın yapım süreci ile Türkiye’de anayasa hazırlık süreçleri arasında karşılaştırmalı bir değerlendirmenin  yapılacağı bu söyleşiye konuyla ilgilenen herkesi davet ediyoruz.
 

ÖZGÜRLÜKÇÜ ANAYASA PLATFORMU
 
Tarih: 21 Mayıs 2012
Saat: 18.30
Yer: Cezayir
 
Not: Sunum ve tartışma dili İngilizce’dir
 

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: