İçeriğe geç

8. Anayasa Yazım Yarışması’nda birinci olan ve TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na gönderilen çalışma

by 21/06/2012

Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi bünyesinde gerçekleştirilen Anayasa Yazım Yarışması’nın “Yeni Anayasa’da Gençlikle İlgili Düzenlemeler” başlıklı 8.’si (ve yeni anayasa yazım sürecine girildiği için sonuncusu) 11 Mayıs 2012 tarihinde Üniversite’nin Beşiktaş Kampüsü’nde gerçekleşti. Nisan ayında yapılan ön çalışmada sunulan 30 dosya arasında en iyi beş dosya olarak belirlenen çalışmalar, dosyaları hazırlayan öğrenciler tarafından jüriye ve seyircilere sunuldu.

Maltepe Üniversitesi’nden Prof.Dr. Oktay Uygun, Bahçeşehir Üniversitesi’nden Yard.Doç.Dr. Didem Yılmaz ve Araş.Gör. (bendeniz) Serkan Köybaşı ile Toplum Gönüllüleri Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Mutlu Şen’den oluşan jürinin oylarına, seyircilerin oyu da aynı bir jüri üyesiymiş gibi eklendi ve sıralama oluştu.

Daha önce vaat ettiğimiz gibi birinci olan çalışma, Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerinin yeni AnayasaTBMM Uzlaşma Komisyonu üyelerinden ve Bahçeşehir Üniversitesi’nin eski rektörlerinden Prof.Dr. Süheyl Batum’a elden teslim edildi.

Birinci olan çalışma*, aşağıda. Daha aşağıdaysa yarışmadan kareler var. Hem bu çalışmayı hazırlayan arkadaşları, hem de yarışan tüm öğrencilerimizi tekrar tebrik ederim.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ ANAYASASININ DEĞİŞTİRİLMESİNE İLİŞKİN KANUN TEKLİFLERİ

Eğitim ve Öğretim Hakkı ve Ödevi

MADDE 42: Örgün eğitim ve yaygın eğitim parasızdır. Bağış, katkı vb. hiç bir isim altında örgün eğitim ve yaygın eğitimde para toplanamaz, bütçe hazırlanırken eğitime öncelik verilir.

Devlet maddi imkanlardan yoksun öğrencilerin öğrenimlerini sürdürmeleri amacıyla burslar ve başka yollarla gerekli yardımları yapar. Bu yardımların miktarı ve yardım yapılacak öğrenciler ilgili kurul ve komisyonlarca, sivil toplum kuruluşlarının fikirleri alınarak, tespit edilir.

Türkiye Cumhuriyeti içerisinde yaşayan farklı etnik kökenlere sahip Türk vatandaşlarının kendi anadillerinde eğitim hakları vardır.

Din ve Vicdan Hürriyeti

MADDE 24: Din eğitimi ve öğretimi alma hakkı ilk ve orta öğretim kurumlarında okutulan seçmeli dersler arasında yer alır. Söz konusu eğitim dinler tarihine ilişkin temel bilgiler verir.

Yüksek Öğretim Kurumları ve Kuruluşları

MADDE 131: Çağdaş eğitim ve öğretim esaslarına dayanan bir düzen içerisinde olan üniversitelerin özerk yapılarından dolayı yönetsel yapılanmasında öğretim üyeleri ve öğrenciler söz hakkına sahiptir.

Seçme Seçilme ve Siyasi Faaliyetlerde Bulunma Hakkı

MADDE67- 3. FIKRA: 16 yaşını dolduran her Türk vatandaşı seçme ve halkoylamasına katılma haklarına sahiptir.

MADDE68 – 1. FIKRA: Vatandaşlar siyasi parti kurma ve usulüne göre partilere girme ve partilerden ayrılma hakkına sahiptir. Parti üyesi olabilmek için 16 yaşını doldurmuş olmak gerekir.

Vatan Hizmeti

MADDE 72: Vatan hizmeti her Türk’ün hakkı ve ödevidir. Bu hizmeti silahlı kuvvetlerde yerine getirmek istemeyen her Türk erkeği, kamu kurum ve kuruluşlarında kanunlarla düzenlenecek şekilde bu görevi yerine getirebilir.

GEREKÇELER

Madde 42: Mevcut Anayasamızda parasız eğitim hakkı ilköğretimi kapsar niteliktedir. Yetişecek gençlerin maddi imkansızlıklar dolayısı ile bu imkanlardan mahrum kalmaları çağdaş ve demoktarik toplum yapısına aykırıdır.

Anadilde eğitim için, Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 30. Maddesi soya, dine, dile dayalı azınlıkların yada yerli halkların varolduğu devletlerde böyle bir azınlığa mensup olan çocuk ait olduğu azınlık topluluğunun diğer üyeleriyle birlikte kendi kültüründen yararlanma, kendi dinine inanma ve kendi dilini kullanma hakkından yoksun bırakılamaz. Dil bilimcileri ve eğitim bilimcilerine göre bir çocuk, bir genç ancak kendi dilini kullandığı zaman en iyi şekilde anlayabilmekte, öğrenebilmekte ve yaratıcılığını ortaya koyabilmektedir. Anadilde eğitim hakkı en temel insani ve demokratik haklardandır.

Madde 24: Din dersleri zorunlu olmamalıdır, olacaksa bile çağdaş ve uygar toplumlara yaraşır şekilde başka dine mensup insanları rencide etmeyecek şekilde bir müfredat oluşturulmalıdır. Sadece dinler tarihine ilişkin temel bilgiler verilmeli ve dersin adından ahlak bilgisi tanımı çıkarılmalıdır. Buna referans olarak Almanyada zorunlu din dersi hakkı velilere tanınmıştır. Aynı şekilde öğretmen de iradesine aykırı olarak din dersi vermeye zorlanamaz.

Madde 131: Medeni toplumların gereği olarak gençlerin iradesi, düşünce yapıları ve yaratıcılıkları özel bir nitelikte olmalıdır. 1982 Anayasası ile genç beyinlerin yuvası olarak tanımlanan üniversitelerin özerk yapıları elinden alınmıştır. Bu nedenle idari özerkliğini yitiren üniversiteler bununla beraber bilimsel bilginin araştırılması, üretilmesi ve öğrenilmesi gibi konularda da ciddi bir sınırlanmaya tabi tutulmuştur. Bu yüzden özerkliği ortadan kaldıran Yüksek Öğretim Kurulu’nun kaldırılması ve üniversitelerin kendi iç yapıları demokratikleştirilmelidir.

Madde 67-68: Gençliğin siyasal süreçlere demokratik katılımının önü açılmalıdır. Partilere üye olma ve seçme yaşı çağdaş ve uygur toplumlar göz önünde bulundurularak yeniden düzenlenmelidir. Nitekim Birleşmiş Milletlerin gençlik tanımı; 15-24 yaş arasındaki kişileri kapsar niteliktedir. Bu nedenle siyasi partilere üye olma ve seçme yaşı 16’ya indirilmelidir. Böylelikle köhnemiş siyaset alışkanlıklarından arındırılarak daha aktif ve özgür fikirli bir siyaset hayatı oluşturulabilir. Bu konu ile ilgili günümüzde  Küba, Avusturya ve Brezilya seçme yaşını 16’ya indiren ülkere örnek olarak gösterilebilir.

Madde 72: Anayasada varolan vatan hizmeti başlıklı 72. Maddede zorunlu askerlik uygulaması düzenlenmektedir. Nitekim uygulamada 1111 sayılı askerlik kanunu ile düzenlenir. Sözü edilen vatan hizmetini askerlik haricinde başka bir alanda yerine getirme imkanı tanınmamıştır. Uzun askerlik süreleri gençler için hem maddi hem pskolojik bir yıkım anlamına gelmektedir. Mevcut uygulamada yer bulmamakla beraber uygar toplumlarda kabul edilen ve insani bir hak olan ve salt vicdani gerekçelere dayanan, vicdani ret durumununda göz önünde tutulması gerekmektedir. Askerliğin vicdani redde dayalı durumlarda bu kimselere kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmak şartıyla vatan hizmetini yerine getirme imkanı sağlanmalıdır. Almanya’da 18 yaşını bitirmiş olan erkekler silahlı kuvvetlerde, federal sınır muhafızlığında veya sivil savunma birliklerinde hizmet altına alınabilirler. Vicdani ret olduğu durumlarda ise bu kimseler belirlenen askerlik hizmetinin süresini geçmeyecek şekilde yedek hizmet altına alınabilir.

* Çalışmayı hazırlayan öğrencilerimizin isteği doğrultusunda adları belirtilmemiştir.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: