İçeriğe geç

Romanya’da Anayasa Mahkemesi Hükümetin baskısına maruz kalıyor

by 09/08/2012

Yaz Okulu ve tez dolayısıyla uzun zamandan beri blog’a yazı giremedim. Dünyanın her yerinden haberlerse akmaya devam ediyor. Bunlar arasından bir tanesi, Türkiye’de yaşanan sorunlara benzer sorunların dünyanın geri kalanında da yaşandığını göstermesi açısından diğerlerinden ayrıldı ve ben de hemen çevirmeye karar verdim.

ComparativeConstitution.org’un haberine göre Romanya’da Anayasa Mahkemesi yoğun şekilde Victor Ponta hükümetinin baskısına maruz kalıyor. İki kurum arasındaki gerilim bir süre önce başlamıştı.

Romanya Başbakanı Victor Ponta

Romanya Başbakanı Victor Ponta

Romanya Anayasa Mahkemesi, Başbakan Victor Ponta’nın yeni hükümetinin tüm devlet kurumlarını başında bulunduğu koalisyonun kontrolüne sokma çabalarını engellemekte önemli bir rol üstlenmişti. Bugünse Anayasa Mahkemesi, geçen hafta yapılan ve Cumhurbaşkanı’nın görevden uzaklaştırılmasına neden olacak referandumun sonuçlarını onaylama baskısı altında.

 Hemen referandumun ardından, Seçim Komisyonu, referanduma katılım oranının Cumhurbaşkanı’nı görevden almak için yeterli olmadığı kararına vardı çünkü Anayasa Mahkemesi birkaç hafta önce verdiği bir kararla bu tür referandumların geçerli olabilmesi için %50’lik bir baraj öngörmüştü ancak son referanduma katılım oranı %46’da kaldı. Cumhurbaşkanı Basescu, anketler (ve referandum sonucu) halk tarafından sevilmediğini ortaya koysa da, görevden alınmasını engellemek için destekçilerinden referanduma katılmamalarını istemişti. Yakalanamayan geçerlilik barajının yanında, Seçim Komisyonu’nun internet sayfasında yayınlanan resmî referandum sonuçlarının erken analizinde Ponta’nın partisinin egemenliği olan bölgelerde katılımın %100 çıkması seçim yolsuzluğu iddialarını da birlikte getirdi.

 Referandumun yapılmasından bu yana Hükümet, Mahkeme’den, çılgın bir girişimle Ağustos’un ortasında, hazırlık yapılmaksızın, tüm seçmenlerin sayılması yoluyla elde edeceği sayılar aracılığıyla kayıtlı seçmenlere dair resmî rakamları “güncellemesini” talep ediyor. Mahkeme’nin kayıtlı seçmenlerin toplam sayısını değiştirmeyi kabul etmesi halinde bu, referanduma katılım oranının barajı aşmasına neden olabilir. Baskı altında kalan Mahkeme, konuyla ilgili kararını açıklamayı 31 Ağustos’a erteledi.

 Bununla birlikte, Anayasa Mahkemesi yargıçları Cuma günü, Avrupa Komisyonu’ndan yardım talebinde bulundu ve bu talepte, ilk kez kamuya açık şekilde, aldıkları ölüm tehditlerinden ve görevlerini yapmaya çalışırken nasıl bir korku yaşadıklarından bahsetti.

From → Haberler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: