İçeriğe geç

Romanya Cumhurbaşkanı görevine geri dönüyor

by 21/08/2012
Romanya Cumhurbaşkanı Traian Basescu

Romanya Cumhurbaşkanı Traian Basescu

Bir önceki haber girişimde Romanya’da işlerin oldukça karışık olduğundan bahsetmiştim. Başbakan Ponta ve Cumhurbaşkanı Basescu arasındaki rekabet sertlemiş, Cumhurbaşkanı’nın görevden alınması için bir referandum düzenlenmiş ancak referandumun akıbeti Anayasa Mahkemesi’nin elinde olduğu için Başbakan Ponta Mahkeme üzerinde baskı kurmaya başlamıştı. İşte, Mahkeme’nin bu konuyla ilgili kararı açıklandı.

BBC’nin haberine göre, Romanya Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanı Traian Basescu’yu görevden alan referandumu, yeterli katılım olmaması nedeniyle geçersiz kabul etti.

Karar, Başbakan Victor Ponta’nın rakibi Basescu’yu Cumhurbaşkanlığından indirme planlarını bozdu.

Böylece, referandumun ardından görevi askıya alınan Basescu Cumhurbaşkanlığı’na geri dönmüş oldu.

29 Temmuz’da yapılan referandumda oyların %87’si Cumhurbaşkanı’nın görevi bırakması yönündeydi ancak kayıtlı seçmenlerin yalnızca %46’sı oy vermeye gitti.

Ponta ve Basescu arasındaki rekabet, Ponta’nın Cumhurbaşkanı’nı hükümet politikalarını engellemekle suçlaması ve rakip siyasal partilerin siyasetçileri için bir cadı avı başlatmasıyla artış göstermişti.

Ancak, Anayasa Mahkemesi’nin Salı günkü kararının öncesinde Ponta “Eğer altısı (yargıçlar) referandumu geçersiz kabul ederse… Basescu görevine geri döner” şeklinde konuştu.

Mahkeme’nin başyargıcı Augustin Zegrean, referandumla ilgili kararın “yasal çoğunluk olan 6’ya 3” geçtiğini belirtti.

Eski bir petrol tankeri kaptanı olan ve 2004’ten bu yana Cumhurbaşkanlığı görevini yürüten Basescu, merkez-sol hükümetin başındaki Ponta’yı Romanya’nın bağımsız kurumlarını denetimi altına almaya çalışmakla suçluyor.

Merkez-sağ eğilimli Cumhurbaşkanı’nın halk desteği, 2009 ve 2011’de Uluslararası Para Fonu’yla yaptığı ve büyük kesintiler ve vergi artışları getiren iki anlaşma nedeniyle düşmüş durumda.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: