İçeriğe geç

TESEV’den referandum sonrası HSYK değerlendirmesi

by 06/09/2012

Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etütler Vakfı (TESEV), 12 Eylül referandumunun ardından yapısı ve üyelerinin belirlenmesi tamamen değişen Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) yeni halini değerlendiren bir rapor kaleme aldı. Hatırlanacağı üzere, özellikle üyelerinin seçiminde yaşanan “hükümet listesi” tartışması çok konuşulmuş ve hatta Demokrat Yargı Derneği Eşbaşkanı Orhan Gazi Ertekin tarafından yazılan “Yargı Meselesi Hallolundu – Yargıçların Eşekli Demokrasi ile İmtihanı” kitabına konu olmuştu.

Raporun tanıtımı 19 Eylül Çarşamba günü 10.00’da Taxim Hill Otel’de yapılacak. Konuyla ilgili duyuru şu şekilde:

TESEV Demokratikleşme Programı

Yargı Reformu İzleme Çalışmaları

Basın Toplantısı ve Panel

19 Eylül 2012, Çarşamba, 10:00 – 13:00

Taxim Hill Hotel, İstanbul

Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) Demokratikleşme Programı tarafından “Yargı, Hukuk ve Adalet” başlıklı çalışma alanı kapsamında yayına hazırlanan “Referandumdan Sonra HSYK: HSYK’nın Yeni Yapısı ve İşleyişine Dair bir Yuvarlak Masa Toplantısı” raporu, 19 Eylül 2012 Çarşamba günü 10:00–13:00 arasında, İstanbul Taxim Hill Hotel’de düzenlenecek olan basın toplantısında kamuoyuyla paylaşılacaktır.

Rapor, gazeteci-yazar Ali Bayramoğlu moderatörlüğünde, HSYK Birinci Daire Başkanı İbrahim Okur, YARSAV Genel Sekreteri Leyla Köksal Tarhan, Demokrat Yargı Eşbaşkanı Uğur Yiğit, Prof. Dr. Mithat Sancar, Prof. Dr. Ahmet İnsel ve İstanbul Barosu eski Başkan’ı Yücel Sayman’ın katılımıyla gerçekleştirilen toplantının tutanaklarının derlenmesiyle yazıldı.

Toplantı, TESEV’den Etyen Mahçupyan’ın moderatörlüğünde, gazeteci-yazar Ali Bayramoğlu, emekli Hâkim Reşat Petek ve Avukat Mehmet Uçum’un katılımıyla gerçekleşecektir.

Program:

09.30-10.00 Kahve İkramı ve Kayıt

10.00-10:30 Açılış ve Rapor sunumu

Açılış ve moderasyon: Etyen Mahçupyan, TESEV Demokratikleşme Programı Danışmanı

Sunum: Ali Bayramoğlu, Raporun Danışmanı, Yeni Şafak Gazetesi Yazarı

10.30-12.15 HSYK Raporuna İlişkin Değerlendirmeler ve Tartışma

Reşat Petek, Emekli Hâkim, Yazar

Mehmet Uçum, Avukat

12.15-13.00 Soru-Cevap

LCV: Bahar Demir, +90 212 292 89 03, bahar.demir@tesev.org.tr

Bilgi için: Levent Pişkin, +90 212 292 89 03 (dahili 129), levent.piskin@tesev.org.tr

Toplantı kamuoyuna açıktır, ancak toplantıya katılım için LCV yapılması gerekmektedir.

Etkinliğin gerçekleşmesine katkılarından ötürü İsveç Uluslararası Kalkınma Ajansı’na, Açık Toplum Vakfı’na ve TESEV Yüksek Danışma Kurulu’na teşekkür ederiz.

Referandumdan Sonra HSYK Raporu Hakkında:

12 Eylül 2010’da gerçekleştirilen referandumla beraber yüksek yargının ve Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun yapısının değiştirilmesi Türkiye’de yargı tartışmasının odağı haline geldi. Referandum neticesi çıkan uyum yasalarıyla yüksek yargı ve HSYK bugünkü yapısına kavuştu. Bir kesim, bu değişikliklerle, yargının siyasal iktidarın gölgesi olacağı, bağımsızlığını ve tarafsızlığını tamamen yitireceğini savunurken, diğer bir kesim ise yargının oligarşik yapısının ve üzerindeki vesayetçi baskının kırılacağını savunuyordu. Bugün, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun siyasi nitelikli adli süreçlerle ilgili her tasarrufu ve her tayin kararnamesi, geniş bir toplumsal kesim tarafından tartışma konusu ediliyor.

Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) Demokratikleşme Programı, yargı yapısında ve işleyişinde meydana gelen değişiklikleri izlemek ve hukuk sisteminin demokratik işleyişe sahip olması için 2010’dan itibaren çeşitli çalışmalar yapıyor. Bu çerçevede, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun yapısında meydana gelen değişiklikleri tartışmak üzere, referandum ve HSYK seçimleri sürecinde farklı pozisyonlar alan YARSAV ve Demokrat Yargı temsilcileri, HSYK temsilcisi ve konunun uzmanı akademisyenlerin katılımıyla ve gazeteci-yazar Ali Bayramoğlu moderatörlüğünde 21 Mayıs 2012 tarihinde Ankara’da bir yuvarlak masa toplantısı düzenlendi. Bu toplantının tutanakları, katılımcıların da izni ve rızasıyla, daha sonra editörler ve Demokratikleşme Programı tarafından derlenerek rapor haline getirildi. Yürütülen çalışma, farklı siyasi pozisyonlara sahip tarafların ortak bir platformda, birbirlerine yönelttikleri eleştirilerin yüz yüze konuşulmasını ve doğrudan muhataplarına iletilmesini amaçlıyordu.

Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) raporlarına http://www.tesev.org.tr/adresinden ulaşabilirsiniz.

 

 

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: