İçeriğe geç

Meksika Yüksek Mahkemesi eşcinsel evlilik yasağını iptal etti

by 06/12/2012
Yüksek Mahkeme önünde gösteri düzenleyen eşcinsel hakları aktivistleri

Yüksek Mahkeme önünde gösteri düzenleyen eşcinsel hakları aktivistleri

Meksika Yüksek Mahkemesi 5 Aralık 2012 Çarşamba günü oybirliğiyle verdiği kararla ülke genelinde herkes için evlilik hakkının önünü açtı.

Gerekçeli karar bir süre yayınlanmayacak ancak davayı açan eşcinsel hakları avukatları kararın “tüm ülkede eşit evlilik hakkına kapıyı açtığını” belirtiyor.

Mahkeme, güney eyaletlerinden Oaxaca’da evlenmek isteyen üç eşcinsel çiftle ilgili karar verdi. Mahkeme 2010’da da Mexico City’de geçerli olan bir yönetmelikle evlenen eşcinsel çiftlerin evliliklerinin ülke genelinde geçerli olduğuna karar vermişti. Bu son kararla birlikte Meksika eyaletlerindeki eşcinsel evlilik yasaklarının hızla kaldırılması bekleniyor.

Karar, evliliği yalnızca bir erkek ve bir kadın arasında kabul eden evlilik düzenlemelerini ortadan kaldırmıyor – Meksika Yüksek Mahkemesi’nin, Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesi’nin aksine, ulusal kanunların uygulamasını engelleme yetkisi bulunmuyor. Ancak davayı Mahkeme’ye taşıyan avukat Alex Ali Mendez Diaz, karardan önce verdiği demeçte, zaferin eşcinsel evlilik yasağında sonun başlangıcı olacağını ifade etmişti.

Mahkeme’nin eşcinsel evlilik yasağının anayasaya aykırı bir ayrımcılık olduğuna dair kararı, kısmen, İnsan Hakları İnter-Amerikan Mahkemesi’nin Şubat ayında verdiği ve hükümetlerin cinsel yönelim temelinde ayrımcılık yapamayacağını söylediği Karen Atala Riffo y Ninas Şili’ye Karşı kararına dayanıyor.

 Kararın, cinsel yönelim ayrımcılığı yasağını evlilik hakkına da genişletmesinden dolayı, İnsan Hakları İnter-Amerikan Mahkemesi’ni kabul eden Latin Amerika ülkelerindeki mahkemelerin Meksika Yüksek Mahkemesi’ni takip edebileceği ve kendi ülkelerinde de evlilik hakkının korunduğuna dair hüküm tesis edebileceği düşünülerek Meksika dışında da etkilerinin olacağı tahmin ediliyor. İnsan Hakları İnter-Amerikan Mahkemesi’nin kendisinin de evlilik hakkını tanıması artık daha büyük bir olasılık. Şilili üç çiftin ülkelerindeki eşcinsel evlilik yasağına karşı bu mahkemede açmış oldukları dava, bu sonucu uluslararası hukuk sistemi aracılığıyla hazırlamakta.

Kaynak: After Marriage

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: