İçeriğe geç

Portekiz Cumhurbaşkanı bütçe yasasını Anayasa Mahkemesi’ne gönderiyor

by 02/01/2013

Portekiz-ABBBC’nin haberine göre, Portekiz Cumhurbaşkanı bu yılın tartışmalı bütçesini Anayasa Mahkemesi’ne göndereceğini açıkladı.

Anibal Cavaco Silva bütçenin vatandaşlara adil davranmadığını ve bazılarına diğerlerinden daha fazla yük getirdiğini söyledi.

Merkez-sağ hükümet, bütçede yer alan benzeri görülmemiş vergi artışlarının ülkenin Euro-bölgesi kurtarma paketinde yer alan şartları yerine getirmek için zorunlu olduğunu iddia etmişti.

Bir Portekiz devlet başkanı ikinci defa böyle bir eylemde bulunuyor.

1 Ocak’ta yürürlüğe giren vergi artışları çoğu Portekiz işçisinin bir aylık maaşlarından daha fazlasına denk geliyor.

Cumhurbaşkanı Cavaco Silva sürpriz açıklamayı bütçe yasasını imzalamasının hemen ertesi günü, yeni yıl konuşması sırasında yaptı.

Cumhurbaşkanı, “Benim girişimimle, Anayasa Mahkemesi, 2013 devlet bütçesinin cumhuriyet anayasasına uygunluğunu denetlemeye davet edilecektir” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı ayrıca, ülkenin tehlikeli bir kemer sıkma ve durgunluk çemberinde olduğunu söyledi ve Portekiz’in dış borcunun yıllık üretimin iki katına çıkmasının sürdürülemez olduğu bilgisini verdi.

Muhalefetteki sosyalistler daha önce vergi yükseltmelerinin geçerliliğini sorgulamış ve Cumhurbaşkanı’nın yapmaması halinde kendilerinin Anayasa Mahkemesi’ne gideceği tehdidinde bulunmuştu.

Geçen sene Mahkeme, sivil memurların ücretlerinde yapılan kesintiyi iptal etmiş ve bu nedenle hükümet alternatif gelir kaynakları aramak zorunda kalmıştı.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: