İçeriğe geç

Prof.Dr. Andrew Arato 14 Şubat’ta GSÜ’de!

by 11/02/2013

aratoÖnemli gazetelere verdiği çarpıcı röportajlarla Türkiye’de de tanınan dünyaca ünlü anayasa hukukçusu ve siyaset bilimci Prof.Dr. Andrew Arato 14 Şubat’ta Galatasaray Üniversitesi’nde “Learning from Success, Learning From Failure: South Africa, Hungary, Turkey and Egypt” adlı bir konferans verecek. Kariyerine Amerika Birleşik Devletleri’nin New York şehrindeki New School for Social Research’te devam eden Arato, Güney Afrika, Macaristan, Türkiye ve Mısır’daki anayasa yazım süreçlerini karşılaştırmalı olarak değerlendirecek.

Güney Afrika demokratik anayasa yazımı konusunda referans noktası olarak kabul ediliyor. Mısır’daysa anayasanın kabul edilme süreci ülkeyi yeniden kaosa sürüklemek üzere. Macaristan’da 2010 yılında FIDESZ Partisi muhalefetin boykotuna rağmen küçük koalisyon ortağıyla baş başa yeni anayasayı hazırlayıp meclisin boş sandalyeleri önünde kabul  etmişti, şimdi o anayasanın ilk sonuçları görülmeye başlandı. Yakın zamanda Macaristan’a bir ziyaret gerçekleştiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Macaristan Başbakanı Orban’la görüşmeleri oldukça verimli geçmişti. Anayas ayazım sürecini konuştular mı bilinmez ancak tam da bu sırada, AK Parti içerisinden “Uzlaşma Komisyonu’nda uzlaşma olmazsa destek bulur ve Nisan’da kendi anayasa taslağımızı referanduma götürürüz” sesleri yükselmişti. İşte tam da bu gelişmelerin yaşandığı bir dönemde yapılacak bu konferans herkes için zihin açıcı olacak diye düşünüyorum. (Ben kesin gideceğim ancak not tutar mıyım bilmiyorum. Tutarsam da blog’a koymam zaman alır. Bence işinizi şansa bırakmayın, gelin dinleyin :))

14 Şubat Perşembe günü 15.00’te Üniversite’nin Erdoğan Teziç Salonu’nda gerçekleştirilecek konferans herkesin katılımına açık ve kayıt gerekmiyor. Konferans İngilizce gerçekleşecek ve çeviri yapılmayacak.

From → Haberler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: