İçeriğe geç

TESEV “Nasıl Bir Anayasaya Doğru Gidiyoruz?” raporunu basın toplantısıyla açıklıyor

by 21/03/2013

tesevTürkiye Ekonomik ve Sosyal Etütler Vakfı (TESEV), yeni anayasa süreciyle ilgili kapsamlı ve yararlı çalışmalarına devam ediyor. Daha önce de “Anayasaya Dair Tanım ve Beklentiler – Saha Araştırması – 2012” başlıklı bir rapor yayınlayan Vakıf, şimdi de TBMM’deki siyasal partilerin yeni anayasa önerilerinin değerlendirildiği “Nasıl Bir Anayasaya Doğru Gidiyoruz?” başlıklı raporunu yayınlıyor. 27 Mart Çarşamba günü 10.00’da Karaköy, Bankalar Caddesi’ndeki Minerva Han’da düzenlenecek olan basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaşılacak olan raporda Ak Parti, CHP, MHP ve BDP’nin kamuoyuna yansımış önerileri belirtilerek partilerin hangi noktalarda uzlaşabilecekleri değerlendiriliyor. TESEV Başkanı Can Paker’in gündemle ilgili konuşmasının ardından yapılacak sunumda Etyen Mahçupyan ve Mehmet Uçum da bir değerlendirme konuşması yapacak.

Toplantıya katılım halka açık ancak öncesinde bahar.demir@tesev.org.tr adresine mail atmak gerekiyor.

TESEV’in yeni anayasa süreciyle ilgili bilgilendirme amacını taşıyan çok başarılı bir sitesi de bulunmakta: http://www.anayasaizleme.org

TESEV’in yapılacak basın açıklamasıyla ilgili duyurusu ve toplantının programı şu şekilde:

Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) Demokratikleşme Programı, yeni anayasa taslağının hazırlandığı bu dönemde siyasi partilerin tekliflerinin detaylı bir şekilde incelendiği “Nasıl Bir Anayasaya Doğru Gidiyoruz?” başlıklı raporunu,  27 Mart 2013’te 10:00-13:00 saatleri arasında İstanbul’da kamuoyu ile paylaşacaktır.  Toplantıda ayrıca, TESEV Yönetim Kurulu Başkanı Can Paker gündemin öncelikli konularından barış sürecini değerlendiren bir konuşma yapacaktır.

“Nasıl Bir Anayasaya Doğru Gidiyoruz” çalışması, TESEV’in yeni anayasa yapım çalışmaları (www.anayasaizleme.org) çerçevesinde yayımladığı üçüncü izleme raporudur. Çalışmada siyasi partilerin şu ana kadar basına ve kamuoyunun bilgisine yansımış olan anayasa teklifleri inceleniyor ve anayasa yapım sürecinde oluşturabilecekleri olası iş birlikleri ve senaryolar ele alınıyor. AK Parti, BDP, CHP ve MHP’nin yeni anayasa başlıkları altında sunduğu öneriler arasında yeni anayasa yapımını kolaylaştıran ve zorlaştıran faktörlere dikkat çekiliyor. Türkiye’nin mevcut koşullarının hangi anayasa senaryolarını zorunlu kıldığı irdelenerek, sürecin siyasi aktörlerinin yaklaşımları mercek altına alınıyor. Önerilerin yeni anayasa taslaklarında yer aldığı şekliyle yeterli olup olmadığı konusunda görüşler öne sürülüyor.

Rapor, kurumları demokratikleştiren, çoğulculuk ilkesine dayalı, devlet-vatandaş ilişkilerini birey temelli yeniden düzenleyen yeni bir anayasa reformunun eşiğinde miyiz sorusuna da cevap arıyor.

TESEV, en son Kasım 2012’de “Anayasaya Dair Tanım ve Beklentiler” çalışmasını kamuoyuyla paylaşmıştı ve toplumun çoğulculuk talebine dikkatleri çekmişti. TESEV, ikinci izleme raporunda sivil toplum örgütlerinin yeni anayasa sürecine katkı sunmak üzere hazırladığı görüşlerinin tespit ve değerlendirmesini yapmıştı.

Toplantıda, TESEV Yönetim Kurulu Başkanı Can Paker’in yeni anayasa bağlamında barış görüşmelerini değerlendireceği açılış konuşmasının ardından; TESEV Danışmanı Etyen Mahçupyan,  TESEV Demokratikleşme Programı Direktörü Özge Genç ve Hukukçu Mehmet Uçum çalışmanın bulgularını paylaşacaktır.

Aşağıda programını bulacağınız etkinliğimizde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

Program

10.00-10:30                        Çay-Kahve İkramı ve Kayıt

10:30–10.45                       Açılış Konuşması

Can PakerTESEV Yönetim Kurulu Başkanı

10.45-11:30                        Rapor Bulguları Sunumu ve Panel

Moderatör: Özge Genç, TESEV Demokratikleşme Programı Direktörü

Konuşmacılar: Etyen Mahçupyan, TESEV Danışmanı

                                      Mehmet Uçum, Hukukçu

11.30–12.30                       Soru Cevap Tartışma

LCV ve bilgi için: Bahar Demir, 0 212 292 89 03, bahar.demir@tesev.org.tr

Basın danışma ve bilgi için: Pınar Çanga, 0 212 292 8903 (128), pinar.canga@tesev.org.tr ;

    Burcu Ege, 0 212 292 8903 (143), burcu.ege@tesev.org.tr

Toplantı kamuoyuna açıktır, ancak toplantıya katılım için LCV yapılması gerekmektedir.

Toplantı dili Türkçe’dir.

TESEV, raporun yayımlanmasında ve bu etkinliğin gerçekleştirilmesinde katkıları bulunan

İsveç Uluslararası Kalkınma Ajansı’na ve TESEV Yüksek Danışma Kurulu’na

teşekkür eder.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: