İçeriğe geç

Brezilya’da ev işçilerine diğer işçilerle eşit haklar tanıyan anayasa değişikliği yürürlüğe girdi

by 02/04/2013

Brezilya’da ev işçilerine eşit hakları güvence altına alan anayasa değişikliği 2 Nisan’da yürürlüğe girdi. Birçok ülkenin ev işçilerini koruyan kurallar kabul etmesi ev işçilerine ilişkin ILO (Uluslararası İşçi Örgütü) Konvansiyonu’nun etkisinin büyüdüğünü gösteriyor.

Brezilya’daki 6.5 milyon ev işçisi artık kendilerine diğer işçilerle eşit haklar veren yeni bir hukuksal düzenle korunuyor.

Mart ayının sonunda Brezilya Senatosu’nda oybirliğiyle kabul edilen anayasa değişikliği, ev işçilerine, aralarında fazla mesai ücreti, günde en fazla 8 ve haftada en fazla 44 saat çalışma hakkı da bulunan 16 yeni hak tanıyor.

Değişikliklerden bir kısmı 2 Nisan 2013’te yürürlüğe girdi; aralarında, ev işçisi çalıştıranların maaşlarının %8’ine denk gelen bir miktarını zorunlu işten çıkarma tazminatı, ölüm ve diğer acil durum hallerinde kullanılacak bir fona yatırma zorunluluğu getiren bazı haklarsa yasal düzenlemelerin ardından yürürlüğe girecek.

Brezilya’daki ev işçileri sendikası uzun yıllardan bu yana hukuksal düzenlemeler için baskı yapıyordu. Bu anayasa değişikliği, ILO’nun 2011 Haziranı’nda kabul ettiği ev işçileri için insanî çalışma şartlarıyla ilgili 189 sayılı ILO Konvansiyonu’nu ve 201 sayılı Tavsiye Kararı‘nın ardından çeşitli ülkelerdeki yasal değişiklikler halkasının son örneğini teşkil ediyor.

Tacizleri yok etmek

Ev işçileri sıklıkla sömürülüyor ve tacize ve şiddete maruz kalabiliyor. Konvansiyon, bu tür tacizlerin son bulmasını ve dünya çapında ev işçileri için insanî çalışma koşullarının sağlanmasını ve ücret ödenmesini amaçlıyor.

ILO’nun İş Koşulları ve Eşitlik Bölümü Müdürü Manuela Tomei, alt meclisin ardından Mart ayının sonunda Brezilya Senatosu’nun da değişikliği oybirliğiyle kabul etmesini memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı.

Tomei, “Bu yasanın kabul edilmesiyle, 1998’de başlayan ev işinin ve -çoğunluğu siyah kadın olan- ev işçilerinin onuru ve değerinin tanınması süreci birleştirildiğinde, Anayasa bu işçiler için önemli işçi güvenceleri getirmiştir. Bugün Senato’nun kararı, toplumun en zengin ve ‘beyaz” tabakasıyla en yoksul ve ‘koyu renkli’ tabakası arasındaki tarihî uçurumun kapatılması için yeni bir adımdır.” şeklinde konuştu.

Son yıllarda Brezilya’daki ev işçilerinin sayısının ani bir artış göstermesi oldukça dikkat çekici – 1995’ten 2011’e 5.1 milyon’dan 6.6 milyona. Kadın istihdamının %17’si ev işçilerinden oluşuyor. Latin Amerika, ev işi sektöründe dünyanın en hızlı büyüyen bölgelerinden biri.

Küresel ilerleme

Arjantin de Mart ayında, ev işçileri için çalışma saatlerini sınırlayan ve yıllık maaşlı izin ile annelik iznini içeren bir kanun kabul etmişti. Hindistan Parlamentosu ise geçtiğimiz Şubat ayında ev işçilerini, işyerinde cinsel tacize karşı çıkarılan kanun kapsamına almıştı.

Konvansiyon’un kabulünden bu yana, aralarında Venezuela, Bahreyn, Filipinler, Tayland, İspanya ve Singapur’un da bulunduğu toplam 9 ülke ev işçilerinin işçi ve sosyal haklarını geliştiren yeni yasalar veya düzenlemeler kabul etti. Finlandiya, Namibya, Şili ve Amerika Birleşik Devletleri’nde de yasal reform çalışmaları başlamış durumda.

Şimdiye kadar 4 ülke 189 sayılı ILO Konvansiyonu’nu imzaladı. Bunlar Uruguay, Filipinler, Mauritius ve İtalya. Güney Afrika, Kosta Rika ve Almanya ise imzalamak üzere hazırlık sürecini başlattı.

Avrupa Komisyonu da Avrupa Birliği ülkelerine ILO Konvansiyonu’nu hukuklarına dahil etme baskısı ve genç ev işçilerini korumak için güvence verme çağrısı yapıyor.

Ocak 2013 tarihli ve Dünya Genelinde Ev İşçileri başlıklı bir ILO çalışmasına göre dünya genelinde – çoğunluğu kadın olmak üzere- 52 milyon kişi ev işçisi olarak istihdam edilmiş durumda. Araştırma tarihinde bunların yalnızca %10’u diğer işçilerle aynı ölçüde genel iş düzenlemeleri kapsamında idi. Ev işçilerinin dörtte biri ise ulusal iş düzenlemelerinin tamamen dışında çalışıyor.

ILO’nun iş koşullarıyla ilgili hukuk uzmanı Martin Oelz, imzaların cesaret verici olduğunu belirtiyor: “Ev işçileriyle ilgili Konvansiyon ve Tavsiye Kararı değişim için katalizör görevi görmeye başladı. Merkezine sosyal diyaloğu alan bu küresel asgarî standartlar, artan sayıda ülkede yeni politikaların savunulabilmesi için bir başlangıç noktası teşkil ediyor.”

Kaynak: ILO

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: