İçeriğe geç

Portekiz Anayasa Mahkemesi kemer sıkma bütçesini kısmen iptal etti, hükümet yeni tasarruf alternatifi arıyor

by 08/04/2013
Portekiz AYM

Fotoğraf: BBC

Portekiz Anayasa Mahkemesi, 2013 bütçesindeki dokuz kemer sıkma önleminden dördünün anayasaya aykırı olduğuna karar verdi. Mahkeme’nin kararı, Portekiz Cumhurbaşkanı Anibal Cavaco Silva’nın, Mahkeme’den, emeklilerin ve kamu çalışanlarının anayasaya göre adil olmayan bir muameleye maruz kalıp kalmadığını değerlendirmesini istemesine cevaben verildi. Anayasa Mahkemesi, kamu çalışanlarının ve emeklilerin yaz tatili primlerini parçalara ayıran düzenlemeyle işsizlik ve hastalık ödemelerini kesintiye uğratan önlemleri anayasaya aykırı buldu.

Karar nedeniyle Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) ile 2011 yılında imzalanan ve Portekiz’den harcamalarını ciddi şekilde denetim altına almasını talep eden 78 milyar Avro’luk kurtarma planının şartlarına uyulması için zorunlu olan yaklaşık 1.5 milyar Avro’luk tasarruf yapılamayacak. Belirlenen tasarruf miktarına ulaşabilmek için hükümet ya alternatif tasarruf yöntemleri bulacak ve bunları ek bütçe olarak parlamentoya sunacak ya da kurtarma planının şartları konusunda yeniden müzakere edecek.

Portekiz, 2008 ekonomik krizinin yaralarını sarmak için uğraşan Avrupa devletlerinden biri. Kasım ayında Avrupa Adalet Divanı (ECJ) Avro-bölgesi daimî kurtarma fonu ESM’nin Avrupa hukukuyla uyumlu olduğuna karar vermişti. Karar, Estonya ve Almanya gibi birçok ülkenin iç hukuklarında ESM’yi anayasaya uygun bulmasının ardından gelmişti. Mart 2012’de İstikrar, Koordinasyon ve Yönetişim Anlaşması, Birleşik Krallık ve Çek Cumhuriyeti haricinde, 27 Avrupa Birliği üyesinin 25’i tarafından imzalanmıştı.

Kaynak: Jurist.org ve BBC

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: