İçeriğe geç

BAU Varsayımsal Bireysel Başvuru Yarışması 7 Mayıs Salı günü yapılacak

by 03/05/2013

bahçeşehir üniversitesiBahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı, bu seneden itibaren yeni bir yarışma düzenlemeye başlıyor: Varsayımsal Bireysel Başvuru Yarışması (BAU VaBB). 23 Eylül 2012’den itibaren yürürlüğe giren bireysel başvuru hakkımızın  öğrenciler tarafından daha iyi şekilde öğrenilmesi ve yaratılacak tartışma ortamıyla Anayasa Mahkemesi içtihadının da geliştirilmesini amaçlayan BAU VaBB, -şimdilik- iki aşamadan oluşan bir etkinlik. (Şimdilik dememizin sebebi ileride BAU VaBB’ın üniversiteler arası bir yarışmaya dönüşmesini umut ediyor olmamız. Çalışmalar sürüyor :))

İlk aşamada, varsayımsal olayımızın karakteri Semih Hakalır’ın başına gelenler duyuruldu ve Türk Anayasa Hukuku dersini alan öğrencilerden gruplar kurarak Hakalır adına Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru dosyası hazırlamaları istendi. Öğrencilerin kurduğu 21 grubun dosyaları incelendi ve aralarından en iyi dört dosyayı teslim eden gruplar finale çıktı. İşte 7 Mayıs Salı günü 15.00’te gerçekleşecek BAU VaBB – I, bu en iyi dosyaları teslim eden gruplar arasında gerçekleşecek.

Takımlar kurayla belirlenecek sıraya göre Yard.Doç.Dr Didem Yılmaz (BAU), Araş.Gör.Dr. Özgür Mumcu (GSÜ) ve benden oluşan jüri karşısına çıkarak 15 dakika içerisinde dosyalarını sunacak ve jüri üyeleri tarafından sorulacak sorulara cevap verecek. Jüri, sunum ve verilen cevaplar doğrultusunda insan hakları hukukuna hakimiyet, hukukun genel ilkeleriyle ilgili bilgi seviyesi ve dosya içeriğiyle hal ve davranışlara bakarak takımları sıralayacak.

Birinci olan takım Raoul Wallenberg Institut‘ten insan hakları alanında kullanılmak üzere kişi başı 800 Euro’luk bir hibe kazanacak. İkinci olan takım ise Çavuş & Coşkunsu Hukuk Bürosu‘nda yaz stajı yapma imkânını yakalayacak. Üçüncü ve dördüncü olan takımlarsa Bukla Tur ve Mizu.com alışveriş sitesinden hediyelerle ödüllendirilecek.

Ayrıca, birinci olacak takımın dosyası Anayasa Mahkemesi’ne iletilecek.

Yarışma’nın konusu ve kurallarıyla ilgili tüm bilgiler bu sitedeki BAU VaBB başlığı altında bulunabilir.

7 Mayıs Salı günü 15.00’te herkesi BAU Beşiktaş Kampüsü’ndeki B Conf Salonu’na bekliyoruz.

Afiş aşağıda, büyütmek için üzerine tıklamanız yeterli.

Afiş

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: