İçeriğe geç

BAU VaBB – I’de büyük çekişme yaşandı, kazanan insan hakları oldu

by 10/05/2013

IMG_6985Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı tarafından düzenlenen Varsayımsal Bireysel Başvuru (BAU VaBB) Yarışması 7 Mayıs Salı günü gerçekleşti. Uzun bir hazırlık döneminin ardından ortaya çıkan iki aşamalı  yarışmanın finalinde dört takım kıyasıya mücadele etti. Hukuk Fakültesi’nin birinci sınıfında okuyan öğrencilerden oluşan takımların insan hakları ve ceza hukuku alanında ulaştıkları bilgi seviyesi herkesi şaşırttı. Öyle ki konuk jüri üyesi Galatasaray Üniversitesi’nden Özgür Mumcu kapanış konuşmasında bu noktaya vurgu yaparak öğrencilerimizi tebrik etti. Yarışmaya öğrencilerimiz dışında Fakülte çalışanlarımızın da ilgisi yoğun oldu. Dekan Yardımcımız Yard.Doç.Dr. Sinan Altunç, Yard.Doç.Dr. Elif Küzeci, Yard.Doç.Dr. Zeynep Pirim ve çok sayıda araştırma görevlisi arkadaşımız yarışmayı izledi.

Yard.Doç.Dr. Didem Yılmaz, Araş.Gör.Dr. Özgür Mumcu ve benden oluşan jüri, yoğun bir izleyici kitlesi önünde yapılan

IMG_6978

 BAU VaBB-I’de birinciliği Berzehan Kozanlıoğlu, Ece Fatma Şavlı, Emre Özgen Küçüköz, Irmak Tanrıöver ve İlayda Sıla Küçüköz’den oluşan 1304 numaralı takımın hak ettiğine karar verdi. Dosyası çok iyi olan takımın sunumundaki hız puan kırılmasına neden olduysa da öğrencilerimiz o açığı hukuk bilgileriyle kapatmayı bildi. 1304 numaralı takım üyeleri Raoul Wallenberg Institut‘tan insan hakları alanında kullanılmak üzere kişi başı 800 euro’luk burs kazandı. Ayrıca, birinci olan takımımızın dosyası, yarışma konusuyla birlikte Anayasa Mahkemesi’ne gönderilecek. 

Ahmet Selim Katar, Ayşe Orge Yılmaz, Bahri Tuğcan Kolbaş, Doruk Şan IMG_7029Danyal ve Özlem Şanlıer’den oluşan ve çok küçük bir farkla ikinci olan 1318 numaralı takımın ise dosyası kadar sunumu da çok başarılıydı ancak yarışma sırasında bazı bilgi yanlışları yapılması puanlarını düşürdü. Elbette düzeltilemeyecek yanlışlar değildi bunlar, sadece bilgi eksikliğinden kaynaklanıyordu -ki bu birinci sınıf öğrencileri için son derece olağan-. Bu eksikler de tamamlanınca ileride çok daha büyük başarılara imza atacaklarından eminiz. İkinci olan takımımızın üyeleri Çavuş & Coşkunsu Avukatlık Bürosu‘nda yaz stajı yapma imkânına sahip oldu.

“Girl power” şeklinde sahneye çıkan ve Dilerhan Topaloğlu, Elif Sert, Pelin Konakçı ve Tuğçe Şık’tan oluşan 1310 numaralı takımın sunumu, dosyasındaki yeterliliğe ne yazık ki ulaşamadı.IMG_7016 Sorulan sorulara tatmin edici cevaplar verilemeyince puanlar düştü. Ancak 1310 numaralı ekip ek-cevap hakkı bölümünü en verimli şekilde kullanan takım oldu ve sunum sırasında verilemeyen cevapların, takımın etkili çalışmasıyla bu bölümde nasıl cevaplanabileceğine dair adeta bir ders verdi. Bize öyle geliyor ki, takım ruhunu yakaladığı izlenimi veren öğrencilerimiz ileride daha büyük ve önemli işlere imza atacak. Üçüncü olan 1310 numaralı takım üyeleri Bukla Tur‘dan bir gezi kazandı. Sanırız yarışma stresini üzerlerinden atmaları için bundan daha güzel bir ödül olamaz.

“Boy power” olarak sahneye çıkan Abdurrahman Erol, Hüseyin Yılmaz, IMG_7009Maşallah Maral, Onur Karakaş ve Selman Aksünger ise sunumlarındaki taktik hatanın kurbanı oldu. 1301 numaralı takım, henüz sunumlarının başında, dosyalarında hak ihlali olarak sunmadıkları “Semih Hakalır’ın iletişiminin dinlenmesi” bölümünde jüri üyelerinin sorularına maruz kaldı ve cevap verilemedikçe süre kaybetti. Keşke bu bölümden hiç bahsetmeyip sunumlarına doğrudan dosyalarında güçlü şekilde ortaya koydukları iddialarından başlasalardı. Takım sözcüsü Selman Aksünger’in rahat ve kendinden emin tavrı ise hem gülümseme, hem de takdir topladı. 1301 numaralı takımın üyeleri Mizu.com sitesinden 100 TL’lik alışveriş çekine sahip oldu.

Yarışan tüm öğrencilerimizi tebrik ediyor, jüri üyelerimize de yoğun iş tempoları içerisinde ayırdıkları zaman ve verdikleri emek için sonsuz teşekkür ediyorum.

İlkini düzenlediğimiz BAU VaBB Yarışması yoğun bir emeğin sonucu olarak ortaya çıktı. Ancak 7 Mayıs günü gördük ki, verdiğimiz emeğin tamamına değdi. Hukuk Fakültesi’ne yeni adım atmış öğrencilerimizin bilgi eksiklerini tamamlamak için ne kadar büyük bir özveriyle çalıştıklarını ve sonunda da yürütme ve yargı organlarının hak ihlallerine maruz kalmışIMG_7167 Semih Hakalır’ı savunurken gösterdikleri gayreti görmek bütün yorgunluğumuzu unutturdu. İnanıyoruz ki yarışan tüm öğrencilerimiz ileride çok iyi hukukçular olacak. Ve hatta aralarından bazıları ilk adımını attıkları insan hakları hukukunda ilerleyecek ve yoğun insan hakları ihlallerinin yaşandığı ülkemizin daha yaşanabilir, insan refahının ve yaşam kalitesinin daha yüksek olduğu bir ülke olması için önemli katkılarda bulunacak. Ve gün gelecek, bu yarışmaları yapmaya gerek kalmayacak.

Gelen eleştiriler ve gözlemlediğimiz eksiklikler doğrultusunda formatında yapacağımız değişikliklerle her sene Mayıs ayında düzenleyeceğimiz nice BAU VaBB’larda görüşmek üzere.

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: