İçeriğe geç

BAU’da İnsan Hakları, Anayasalar ve Ekoloji Paneli

by 14/05/2013

bahçeşehir üniversitesiBahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) 16 Mayıs Perşembe günü 15.30-17.30 arasında İnsan Hakları, Anayasalar ve Ekoloji başlığı altında bir panel düzenliyor. BAU Beşiktaş Kampüsü’ndeki B Cep Salonu’nda düzenlenecek panelde BETAM’dan Barış Gencer Baykan‘ın moderatörlüğünde Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Oregon Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Prof.Dr. John Bonine ve ben birer konuşma yapacağız. Ardından İstanbul Barosu’ndan avukat Gonca Yılmaz bilgi edinme hakkı üzerine bir atölye çalışması gerçekleştirecek. 

Etkinliğin afişi en aşağıda. Ondan önce ise tanıtım yazısı ve panelistlerle ilgili bilgi notu var. 

Herkesi, önümüzdeki yıllarda çok önemli bir tartışma alanı haline geleceğini düşündüğüm bu konuyla ilgili görüş alış-verişinde bulunmak üzere panele davet ediyorum.

Panel: İnsan Hakları, Anayasalar ve Ekoloji

  

Dünya’da ve Türkiye’de ekolojik yıkım her geçen gün artıyor. Salt kalkınmacı anlayış insanları en temel yaşamsal haklarından; su hakkından, temiz, sağlıklı gıdaya erişme hakkından, barınma hakkından mahrum bırakabiliyor.  Çevre hakkını temel insan haklarından ayrı tutmak gibi bir lüksümüz yok. Giderek daha çok ulusal ve uluslararası mahkeme kararı da bunu destekliyor.  Çevre hakkı bir insan hakkı olarak tanımlanırken son dönemde yapılan anayasalarda insanın yanında doğanın da bir hak öznesi olup olamayacağı tartışılıyor ve Ekolojik Anayasalar gündeme geliyor.  Ekolojik Anayasa talepleri,doğal kaynakların doğal varlıklar olarak tanımlanması; doğada olası zararlara yol açabilecek faaliyetlerde ihtiyatlılık ilkesinin benimsenmesi; yurttaşların merkezi ve yerel idari tasarruflara etkin katılımınının sağlanması konusunda bir kaldıraç rolü oynayabilir. Öte yandan çevre konusunda aktif yurttaş katılımını sağlamak,  hak arama ve doğa savunuculuğu geliştrimek için bilgiye nasıl ulaşabileceği de önemli bir konu haline geliyor.

 Bu konuları masaya yatırmak amacıyla Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi, Betam 16 Mayıs Perşembe günü “İnsan Hakları, Anayasalar ve Ekoloji” başlıklı bir panel düzenliyor. Dr. Barış Gençer Baykan’ın moderatörlüğünde gerçekleşecek panelde

 Oregon Universitesi Hukuk Fakültesi’nden Prof. John Bonine,  İnsan Hakları Bağlamında Çevre Hukuku üzerine,

 Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Ar. Gör. Serkan Köybaşı, Ekolojik Anayasa tartışmaları üzerine konuşacak.

 İstanbul Barosu’undan Avukat Gonca Yılmaz da Bilgi Edinme Hakkı’na ilişkin uygulamalı bir atölye çalışması gerçekleştirecek.

16 Mayıs Perşembe

Saat: 15:30- 17:30

B-CEP Sinema Salonu

Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü

 Katılım herkese açık ve ücretsizdir.

Prof. John Bonine konuşmasını İngilizce yapacaktır. Tercüme sağlanamayacaktır.

 

İnsan Hakları Bağlamında Çevre Hukuku  : Prof. John Bonine / Oregon Universitesi Hukuk Fakültesi

Prof. Bonine’ın uluslararası insan hakları mahkemelerinden  – Avrupa, Amerika ve Afrika insan hakları mahkemelerinden çevre haklarının korunmasına ilişkin örnekler verecek.  Ayrıca İspanya, Slovenya, Macaristan, Filipinler, Şili, Kolombiya ve  Kosta Rika’daki yerel mahkemelerden alınmış kararları  değerlendirecek.

 Ekolojik Anayasa Mümkün mü? Ar. Gör. Serkan Köybaşı / Bahçeşehir Üniv. Hukuk Fakültesi

Egemenlik krizine bir çözüm olarak ortaya çıkan toplumsal sözleşme teorisine göre anayasa, bir toplumu oluşturan bireylerin birbirleriyle yaptıkları bir “barış içinde yaşama” anlaşmasıdır. Ancak 21. yüzyıla gelindiğinde, sorumlusu olduğumuz ekolojik krizin barışın korunmasını imkansız hale getirdiği görülmekte. Bu nedenle, doğanın da sözleşmenin bir tarafı haline gelmesi çabaları “ekolojik bir anayasa mümkün mü?” sorusunu gündeme getirdi. Bu sorunun cevaplanması, gelecek kuşakların sağlıklı bir yaşama sahip olabilmesi için son derece önemli.

Bilgi Edinme Hakkı atölye çalışması: Av. Gonca Yılmaz / İstanbul Barosu

Yılmaz, panel kapsamında Bilgi Edinme Hakkı ve uygulaması konusunda kısa bir sunum yaptıktan sonra Bilgi Edinme Hakkı’nın nasıl kullanılacağına ilişkin uygulamalı bir atölye çalışması gerçekleştirecek.

Panelistlerin Özgeçmişleri

Profesör John Bonine, ABD Oregon Universitesi Hukuk Fakültesinde Çevre ve İnsan Hakları Hukuku, Karşılaştırmalı Çevre Hukuku ve Anayasa Hukuku dersleri veriyor. “B.B. Kliks Chair in Law” pozisyonuna sahip.  Dünya çapında yerelde çalışan çevre hukukçularına, insanların sağlıklı bir çevrede yaşama haklarını korumak için hukukun nasıl kullanılması gerektiği konusunda verdiği yardım ve destekle tanınıyor. En önemli eseri 600 sayfalık hukuk kitabı olan “İnsan Hakları ve Çevre” isimli kitabı.

Serkan Köybaşı: Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu ve aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Yüksek Lisans yaptı. 2005 yılından bu yana Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak çalışıyor. Güncel anayasal gelişmeleri aktardığı www.anayasagundemi.com adlı bir blogu bulunuyor.

Gonca Yılmaz: İzmir 9 Eylül Üniversitesi, Hukuk Fakültesinde hukuk eğitimi aldı. Çehav üyesi. Denge Ekolojik Yaşam Derneği kurucularından.. İstanbul Barosuna kayıtlı olarak avukatlık yapıyor. Çevre hukuku ve ekoloji dışında, alternatif eğitim, temel haklar ve özgürlükler ile ilgili alanlarda da çalışmakta, eğitimcilik ve proje koordinatörlüğü de yapıyor.

Barış Gençer Baykan: Paris Nanterre Üniversitesi’nden Siyaset Sosyolojisi yüksek lisans ve University of Kent’ten doktora derecelerini aldı. Baykan, 2008 yılından bu yana Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nde (Betam) çalışıyor ve Bahçeşehir Üniversitesi AB İlişkileri Bölümü’nde Tarım Politikası ve Çevre Politikası derslerini veriyor.

 Ekolojik anayasa

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: