İçeriğe geç

Tayland’da Anayasa Mahkemesi hükümetin çılgın projesini anayasaya aykırı bularak iptal etti

by 20/03/2014
Başbakan Yingluck (en solda) tren maketlerini inceliyor

Başbakan Yingluck (en solda) tren maketlerini inceliyor

Tayland Anayasa Mahkemesi, hükümetin iki trilyon baht’lık (140 milyar TL) iddialı hızlı tren ve diğer ulaşım altyapısı planını anayasaya aykırı buldu ve iptal etti.

Mahkeme’nin kararı dört aydan bu yana devam eden hükümet karşıtı protestoların hedefindeki Başbakan Yingluck Shinawatra hükümetine vurulan son darbe oldu.

Yedi yıllık ulaşım planı 2011 seçimlerinde rahat bir zafer kazanan iktidar partisinin en önemli politikalarından biriydi. Yingluck’ın hükümeti, Bangkok’taki gösteriler nedeniyle yapılamayan Şubat’taki erken seçimden sonra başa geçen geçici bir hükümet.

Anayasa Mahkemesi, iki trilyon baht borçlanmaya imkân veren kanunun kamu borcunu kabul edilemez seviyelere yükselteceğini ve yıllık bütçe sürecini dolanması nedeniyle şeffaflığı azaltacağı gerekçesiyle yasal süreç başlatan muhalefetteki Demokrat Parti’yi haklı buldu.

Demokrat Parti, Maliye Bakanı’na Tayland içinde ve dışında bütçeye başvurmadan para borç alma imkânı veren kanunun geçen sene Senato’da kabul edilmesinin ardından harekete geçmişti.

Mahkeme, kanunun içeriğini 8-0 oybirliğiyle, kabul edilme usûlünü ise 6-2 oyçokluğuyla anayasaya aykırı buldu.

Kararın, Mahkeme’yi hükümet karşıtı harekete yakın bulan Yingluck taraftarlarını öfkelendirmesi bekleniyor.

Geçen ay hukuk mahkemesi, hükümete, dev gösteriler ve münferit şiddet eylemlerinde 22 kişinin öldüğü ve yüzlerce kişinin yaralandığı hareketlere katılan göstericilere karşı güç kullanılmamasını emretmişti.

Ulaştırma Bakanı Chadchart Sittipunt bir sonraki hükümetin projeleri devam ettireceğini umduğunu söyledi.

Chadchart “bunlar yalnız benim projelerim değil, bunlar tüm ülke için” şeklinde konuştu. “Bu hükümet bu projelerin çerçevesini oluşturmak için elinden gelenin en iyisini yaptı. Şimdi gelecek hükümet bunları hayata geçirmek zorunda.”

Yedi yıllık bir altyapı yatırımı olan plan Bangkok’u Kuzeydeki Chiang Mai’ye, Laos sınırına, Tayland’ın endüstirleşmiş Doğu kıyısına ve Malezya’ya bağlayacak dört hızlı tren hattı inşaatını kapsıyordu.

Proje kapsamında inşa edilmesi planlanan güzergâhlar

Proje kapsamında inşa edilmesi planlanan güzergâhlar

Hükümet, 2020’de tamamlanması beklenen projelerin Tayland’ın büyümesini hızlandıracağını, yeni iş imkânları sağlayacağını ve yatırımcıların güvenini artıracağını açıklamıştı.

Göstericiler Yingluck’u, kardeşi  eski başbakan Thaksin Shinawatra’nın kuklası olmakla suçluyor.

Ülke, yolsuzluk ve yetkisini kötüye kullanmakla suçlanan Thaksin’in bir hükümet darbesiyle devrildiği 2006’dan bu yana siyasal istikrarsızlıkla sarsılıyor.

Kaynak: South China Morning Post

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: