İçeriğe geç

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, Rusya’nın oy hakkını askıya aldı

by 10/04/2014

akpm rusyaAvrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM), 10 Nisan 2014 tarihli oturumunda Rusya’nın Kırım’ın topraklarını işgal etmesinin Avrupa Konseyi Statüsü’ne ve 1996’da Konsey’e girerken verdiği taahhütlere açıkça aykırı olduğu gerekçesi ile Rusya delegasyonunun AKPM’de oy kullanma, temsil edilme ve seçim gözlem görevlerine katılma haklarının 2014 döneminin sonuna kadar (26 Ocak 2015) askıya alındığını duyurdu.

Karar, üç saat süren bir tartışmanın sonunda 145 kabul, 21 red ve 22 çekimser oy ile alındı. Gerekçe olarak Ukrayna topraklarının askeri işgali, askeri kuvvet tehdidi, “sözde” referandum sonuçları ve Kırım’ın işgalinin her yönüyle uluslararası hukuku ihlal etmesi gösterildi. 

Rusya delegasyonunun AKPM’de oy kullanmasını, Başkanlık ve Daimi Komisyon’a katılmasını ve seçim gözlem heyetlerinde yer almasını 2015’e kadar engelleyen karar, Avusturyalı parlamenter Stefan Schennach’ın raporuna dayanıyor. AKPM, delegasyonun çeşitli haklarının askıya alınmasının taraflar arasında diyalogu imkansız hale getirebileceğini ancak Rusya’nın, Kırım işgalinden geri adım atmaması durumunda delegasyonun tüm yetkilerinin ellerinden alınabileceğini de ekliyor.

Daha detaylı bilgi için: İngilizce basın özeti

From → İnsan hakları

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: