İçeriğe geç

İHAM, Balyoz davası hükümlüsü Gürdeniz’in başvurusunu kabul edilemez buldu

by 11/04/2014

ECHR balyozİnsan Hakları Avrupa Mahkemesi (İHAM), Balyoz davası kapsamında emekli tuğgeneral Ramazan Cem Gürdeniz tarafından yapılan Gürdeniz v. Türkiye başvurusu hakkında kararını açıkladı. İHAM, başvurucunun İHAM ile birlikte Birleşmiş Milletler Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu’na da başvuru yapmış olmasını İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi’nin (İHAS) 35. maddesinin 2. fıkrasında getirilen kabul edilebilirlik kriterlerine aykırı buldu. Fransızca olan kabul edilemezlik kararın tamamı buradan okunabiliyor.

Başvurucu Ramazan Cem Gürdeniz, 2010 yılında İstanbul Savcılığı tarafından o dönem yürürlükte olan Türk Ceza Kanunu’nun 147. maddesine göre darbe planı yaptıkları iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında 23 Şubat 2010 tarihinde ifadeye çağrılmış, 24 Şubat 2010 tarihinde ise tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edilmiştir. 6 Aralık 2010 tarihinde, genişletilen soruşturma kapsamında yapılan aramalarda Gölcük’te Balyoz darbe planına ilişkin belgeler ele geçirilmiştir. 11 Şubat 2011 tarihinde yapılan duruşmada mahkeme, ele geçirilen belgelerin aralarında başvurucunun da olduğu sanıklar hakkındaki suç şüphesini kuvvetlendirdiğini söyleyerek başvurucu hakkında tutuklama kararı vermiştir. Başvurucu pek çok defa tutukluluğuna karşı itiraz etmiş, itirazları kuvvetli suç şüphesi, mevcut delil durumu ve suçun mahiyeti gerekçe gösterilerek reddedilmiştir.

21 Eylül 2012 tarihinde başvurucu, 18 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır. 9 Ekim 2013 tarihinde ise Yargıtay, başvurucunun cezasını onamıştır.

Davanın avukatları, aralarında başvurucunun da olduğu sanıklar için Birleşmiş Milletler Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu’na başvuruda bulunmuş, Birleşmiş Milletler 14 Mayıs 2013 tarihinde dava kapsamındaki 250 kişi hakkında kararını açıklamıştır.

Başvurucu, 3 Ağustos 2010 tarihinde İHAM’a başvurmuştur. Başvurucuya göre, başvurucunun tutuklanmasına sebep olan suçu işlediğine dair makul bir şüphe ve aleyhine gösterilen delillerin bir geçerliliği bulunmamaktadır. Başvurucu keyfi olarak tutuklandığını ve tutuklu kaldığını, bu yüzden İHAS’ın 5. maddesinde düzenlenen özgürlük ve güvenlik hakkının ihlal edildiğini iddia etmektedir. Başvurucu ayrıca, tarafsız ve bağımsız bir mahkeme önünde, adil bir şekilde ve makul sürede yargılanmadığını, savunma haklarının kısıtlandığını ve masumiyet karinesi prensibinin yok sayıldığını söyleyerek İHAS’ın 6. maddesinde düzenlenen adil yargılanma hakkının ihlal edildiğini iddia etmektedir.

İHAM, özgürlük ve güvenlik hakkının ihlal edildiği iddiasını İHAS’ın kabul edilebilirlik kriterlerini düzenleyen 35. maddesi uyarınca kabul edilemez bulmuştur. Söz konusu maddenin 2. fıkrasının b bendine göre, mahkeme tarafından daha önce incelenmiş bir konuyla aynı içeriğe sahip olan veya başka bir uluslararası soruşturma veya uzlaştırma merciine sunulmuş bulunan ve konuyla ilgili hiçbir yeni bilgi içermeyen başvurular İHAM tarafından ele alınmaz. İHAM’a göre başvurucunun avukatı tarafından uluslararası bir mercii olan Birleşmiş Milletler Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu’na yapılan başvuru, İHAM’a yapılan başvuru ile aynı içeriğe sahiptir.

İHAM, adil yargılanma hakkının ihlal edildiği iddiasını ise iç hukuk yollarının tüketilmemesini gerekçe göstererek kabul edilemez bulmuştur. İHAM’a göre başvurucu, 9 Ekim 2013 tarihli Yargıtay kararına karşı Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunmalıydı. (bkz. Hasan Uzun v. Türkiye kararı, Türkçe çeviri)

Yukarıda açıklanan sebeplerle İHAM, oy çokluğu ile, başvurucunun özgürlük ve güvenlik hakkı ile adil yargılanma hakkının ihlal edildiği iddiasıyla yapılan başvuruyu kabul edilemez bulmuştur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: