İçeriğe geç

Türkiye İnsan Hakları Vakfı, 2013 yılı insan hakları raporunu yayımladı

by 21/04/2014

tihvTürkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), 2013 yılı içerisinde yaşanan insan hakları ihlallerini derlediği raporunu bugün yayımladı.

Rapor, “yaşam hakkı”, “kişi güvenliği”, “cezaevleri ve insan hakları”, “düşünce ve ifade özgürlüğü”, “toplantı ve gösteri özgürlüğü” ve “örgütlenme özgürlüğü” başlıkları altında özellikle devlet yetkilileri tarafından öldürülen, devlet şiddetine maruz kalan, anayasada ve uluslararası sözleşmelerde tanınan ve güvence altına alınan haklarını kullanmaları engellenen, yine bu hakları kullanmak istemeleri sebebiyle haklarında dava açılan, kışlalarda kötü muameleye maruz kalan ve cezaevinde insanlık dışı koşullarda yaşayan kişileri ve insan hakları ihlallerini anlatıyor.

Raporun bir bölümünde 2013 yılı içerisinde İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi tarafından Türkiye’ye karşı verilmiş önemli kararların birkaç cümlelik özetlerini bulmak da mümkün.

TİHV tarafından hazırlanan 292 sayfalık bu çok kapsamlı ve kıymetli çalışma buradan indirilebiliyor. Alternatif link ise burada.

From → İnsan hakları

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: