İçeriğe geç

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, İHAM kararlarının uygulanmasını denetlemek için toplanıyor

by 02/06/2014

Committee_of_ministers

İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi (İHAM) kararlarının yerine getirilip getirilmediğini denetleyen Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, 3 – 5 Haziran 2014 tarihleri arasında Avrupa Konseyi üyesi 47 devletin temsilcileriyle bir toplantı gerçekleştirecek.

İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi’nin “kararların bağlayıcılığı ve uygulanması” başlıklı 46. maddesine göre, taraf devletler, taraf oldukları davalarda İHAM’ın kesinleşmiş kararlarına uymayı taahhüt ederler. Kesinleşen bu kararların uygulanıp uygulanmadığını ise Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi denetler.  Kararların uygulanması ve Bakanlar Komitesi’nin rolü için daha detaylı bilgi şurada: Türkçe video

Bakanlar Komitesi, yarından itibaren iki gün süreyle aralarında Türkiye, Yunanistan, Almanya, Hırvatistan, Rusya ve İtalya’nın da olduğu 14 ülkeye karşı İHAM tarafından verilmiş kararların uygulanıp uygulanmadığını detaylı olarak inceleyecek. Toplantının sonunda alınan karar ve tavsiyeler, Bakanlar Komitesi’nin internet sitesinde paylaşılacak. Yarın başlayacak toplantıda hangi ülkeden hangi dava ya da davaların inceleneceği buradan görülebilir.

Türkiye’ye karşı incelenecek davaların konusu ise ifade özgürlüğü ve Kıbrıs’ta yaşanan hak ihlalleri.

Kıbrıs’la ilgili davalar arasında İHAM’ın 12 Mayıs 2014 günü 1974 Kıbrıs Harekatı nedeniyle Türkiye’yi Kıbrıs’a 90 milyon euro ödemeye mahkum ettiği ve Dış İşleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun “bağlayıcı görmüyoruz, ödeme yapmayı da düşünmüyoruz” dediği 2001 tarihli Kıbrıs v. Türkiye kararı da var.

İfade özgürlüğü başlığı altında ise İncal, Gözel ve Özer, Ürper ve Diğerleri v. Türkiye kararlarının olduğu grup hakkında inceleme yapılacak. Söz konusu davalar, Terörle Mücadele Kanunu gerekçe gösterilerek gazetecilerin yargılandığı, para cezasına çarptırıldığı, gazetelerin kapatıldığı ya da toplatıldığı ve bu nedenle İHAM’ın “açıkça sansür” yorumunda bulunduğu davalar.

İnsan Hakları Ortak Platformu tarafından yürütülen “AİHM Kararlarının Uygulanmasının İzlenmesi Projesi” kapsamında Yard. Doç. Dr Kerem Altıparmak ve Hüsnü Öndül tarafından hazırlanan Gözel ve Özer v. Türkiye Kararının Uygulanmasının İzlenmesi başlıklı raporu da bu vesileyle hatırlatmış olayım.

Türkiye’nin Bakanlar Komitesi önünde olan davalarının listesi de buradan görülebiliyor.

From → İnsan hakları

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: