İçeriğe geç

Macaristan Anayasa Mahkemesi internetteki denetimsiz okuyucu yorumlarından içerik sağlayıcının sorumlu olduğuna karar verdi

by 10/06/2014
Macar AYM

Macaristan Anayasa Mahkemesi üyeleri

Macaristan Anayasa Mahkemesi internette içerik sağlayıcıların üçüncü kişilerin yazdığı denetlenmeyen yorumlar için de sorumlu olduğuna karar verdi. Mahkeme Başkanı ayrı gerekçesinde bunun ifade özgürlüğünü sınırlayabileceği uyarısında bulundu.

27 Mayıs’ta verilen kararda yargıçlar, üçüncü kişilerin yorumlarını denetlemeyen internet içerik sağlayıcılarının, bunları denetleyen sağlayıcılar kadar sorumlu olduğuna karar verdi. Çoğunluk kararında bunun anayasada güvence altına alınmış kişisel hakların korunması için zorunlu olduğu belirtildi.

Çoğunlukla aynı yönde oy kullansa da davanın farklı şekilde ele alınabileceğini göstermek isteyen Anayasa Mahkemesi Başkanı Peter Paczolay, ayrı gerekçesinde, kararın “ifade özgürlüğünü orantısız şekilde sınırlayacak kararlara neden olabileceğini” belirtti.

Başbakan Victor Orban hükûmeti, kurduğu ve tüm üyelerini belirlediği güçlü Medya Konseyi nedeniyle Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler ve medya savunucusu gruplarla çatışma halinde. Nisan ayında yapılan seçimlerde yeniden seçilen Orban, yüksek mahkemenin üyelerini de partisi içinden belirledi.

Paczolay, ayrı gerekçesinde, Mahkeme’nin kararını, basın özgürlüğü ile daha genel anlamda ifade özgürlüğü arasında ayrım yapmadığı ve yargıçların bireysel haklarla ifade özgürlüğü arasında “anayasal denge” sağlamaya çalışmaması nedeniyle eleştirdi.

Viyana merkezli Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Medya Özgürlüğü Temsilcisi Dunja Mijatovic de yaptığı açıklamada “bu karar ülkedeki özgür tartışmayı kısıtlayacak” eleştirisinde bulundu.

Kaynak: Bloomberg

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: