İçeriğe geç

Slovakya Parlamentosu anayasa değişikliğiyle eşcinsel evliliği yasakladı

by 10/06/2014
2014 Haziran itibariyle: Lacivert: Eşcinsel evlilik Mavi: Diğer tip yasal birliktelik Gri: Tanınmamış durumda Kırmızı: Anayasal yasak Kaynak: Wikipedia

2014 Haziran itibariyle:
Lacivert: Eşcinsel evlilik
Mavi: Diğer tip yasal birliktelik
Gri: Herhangi bir düzenleme yok
Kırmızı: Anayasal yasak
Kaynak: Wikipedia

Slovakya Ulusal Konseyi, 4 Haziran’da anayasayı, evliliğin yalnızca bir erkek ve bir kadın arasındaki sözleşme olduğunu özel olarak tanımlamak için değiştirdi. Düzenlemeyle ilgili olarak Slovakya Parlamentosu’nda kullanılan 123 oyun yalnızca 18’i değişikliğin kabul edilmemesine yönünde oldu. Değişiklik, “evliliğe ilişkin haklar ve ödevler bir erkek ve bir kadın arasında yasal olarak tanınan birliktelikten başkasına tanınamaz” demek suretiyle eşcinsel çiftleri özellikle evliliğe bağlı korumalardan mahrum bırakıyor. Uluslararası Af Örgütü Slovakya Şubesi ve Slovak LGBT hakları örgütü Iniciativa Inakost gibi kuruluşlar, değişikliğin kabul edilmesindeki acelecilik nedeniyle halkın eşcinsel evlilik konusundaki görüşünü ifade etmesine çok az zaman bırakıldığından yakındı.

Eşcinsel evlilik ve LGBT bireylerin hakları dünya çapında yoğun şekilde tartışılıyor. Mart ayında Uganda’lı bir grup hak savunucusu, ülkenin Anayasa Mahkemesi’nden Şubat ayında yürürlüğe giren ve eşcinsel ilişkileri teşvik etme ve onaylamayı suç haline getiren kanunun iptal edilmesini istedi. Şubat ayında ayrıca Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev Rus çocukların eşcinsel çiftler veya ülkesinde eşcinsel evliliğe izin verilen kişiler tarafından evlat edinilmesini yasaklayan bir kararname açıkladı. Ocak ayında Hindistan Yüksek Mahkemesi, ülkede eşcinselliği suç haline getiren bir kanunun yeniden yürürlüğe girmesine neden olan Aralık tarihli kararını gözden geçirmeyi reddetti. Aynı ay içerisinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (haberin özgün halinde: Türkiye kontrolündeki Kuzey Kıbrıs Parlamentosu), Avrupa topraklarında bunu yapan son ülke olarak, erkekler arasındaki eşcinsel ilişkileri suç olmaktan çıkaran bir kanunu kabul etti.

Kaynak: Jurist

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: