İçeriğe geç

Avrupa Konseyi, yeni genel sekreterini seçiyor

by 23/06/2014

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi yaz dönemi genel kurul toplantısı, 23-27 Haziran 2014 tarihleri arasında Strazburg’ta yapılacak. Toplantının en önemli gündem maddesi, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri seçimi. 2009’un Eylül ayından bu yana Avrupa Konseyi Genel Sekreteri olan Thorbjorn Jagland yeniden aday. Bir diğer aday ise, Almanya’nın eski Adalet Bakanı Sabine Leutheusser Schnarrenberger.

Azerbaycan’ın dönem başkanlığında yapılacak toplantının ilk günü, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi başkanı Anne Brasseur’ün açılış konuşmasıyla başlayacak ve Ukrayna’daki seçimler ve Azerbaycan Dış İşleri Bakanı’nın konuşması ile devam edecek.

24 Haziran’da yapılacak yeni genel sekreter seçiminin ardından toplantının genel gündemi ise Avrupa’daki göçmen ve mültecilere yönelik politikalar, basındaki ve basın aracılığıyla kullanılan şiddet, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi reformu ve İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi’nin bağımsızlığının güçlendirilmesi üzerine.

Ayrıca, 26 Haziran’da yapılacak toplantıya Ukrayna devlet başkanı Petro Poroshenko da konuşmacı olarak katılacak. Genel Sekreter Jagland yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın doğusunda meydana gelen olaylarda tarafların şiddetten kaçınarak insan haklarına ve hukuk devletine saygı duyması gerektiğini vurgulamış, Ukrayna’nın barış planını desteklediğini söylemişti.

Toplantı programı ve konuşulacak konuların özetlerine buradan ulaşmak mümkün.

Oturumlar İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Rusça ve Almanca olmak üzere beş dilde Avrupa Konseyi’nin internet sitesi üzerinden izlenebilecek.

 

From → İnsan hakları

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: