İçeriğe geç

UNICEF’ten çocuklara yönelik şiddet raporu

by 05/09/2014

Hidden_in_Plain_Sight_report_cover_27Aug2014

UNICEF, aralarında Türkiye’nin de olduğu 190 ülkede yaptıkları araştırma sonucunda bu zamana kadar çocuklara yönelik şiddetle ilgili elde edilmiş en kapsamlı veri ve istatistikleri içeren raporunu yayımladı. Çocukların maruz kaldığı fiziksel, cinsel ve psikolojik şiddeti ve bu şiddete karşı yürütülecek mücadele yollarını anlatan 200 sayfalık rapor buradan okunabilir. Rapor sadece İngilizce fakat İngilizce dışında Fransızca, İspanyolca ve Arapça dillerinde de yazılan 8 sayfalık özete buradan ulaşılabilir.

 

Rapora göre,

Sadece 2012 yılı içerisinde, 20 yaşın altında 95.000 çocuk ve genç öldürüldü. Bu, o yıl içerisinde öldürülen tüm insanların %20’sine tekabül ediyor.

Yaşları 2 ile 14 arasında olan her 10 çocuktan 6’sı eğiticileri/bakıcıları tarafından fiziksel olarak cezalandırılıyor.

Geçtiğimiz sene, yaşları 13 ve 15 arasında olan 3 öğrenciden biri, bir veya birden çok kavgaya karıştıklarını bildirdi.

Yine yaşları 13 ile 15 arasında olan yaklaşık her üç öğrenciden biri akranları tarafından sözlü, fiziksel ya da psikolojik saldırıya maruz kalıyor.

Avrupa ve Kuzey Amerika’da 11-15 yaş arasındaki gençler arasında üç öğrenciden biri, geçtiğimiz aylar içerisinde okulda başkalarına saldırıda bulunduğunu kabul etti.

Yaşları 15 ile 19 arasında olan yaklaşık 70 milyon genç kadın, 15 yaşından itibaren fiziksel şiddetin bir türüne maruz kaldığını bildirdi.

20 yaşın altındaki yaklaşık 120 milyon genç kadın (10 genç kadından biri) hayatının bir döneminde, cinsel ilişkiye ya da diğer cinsel eylemlere zorlanıyor.

15-19 yaş arasındaki her üç genç kadından biri (84 milyon), hayatlarının bir döneminde eşleri, sevgilileri ya da partnerleri tarafından psikolojik, fiziksel ya da cinsel şiddete maruz bırakılıyor.

Dünyada her 10 yetişkinden 3’ü, çocukları büyütürken ya da çocuklara eğitim verirken çocukları fiziksel şiddet uygulayarak cezalandırmanın gerekli olduğuna inanıyor.

Yaşları 15-19 arasında olan genç kadınların yarısına yakını (yaklaşık 126 milyon), onlara vuran ya da onları döven kocalarının bazen haklı olabileceğini düşünüyor.

From → İnsan hakları

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: