İçeriğe geç

Macaristan’da evsizleri cezalandıran düzenleme Anayasa Mahkemesi yolunda

by 11/11/2014

Macaristan Yüksek Mahkemesi (Kuria) 2013 tarihli bir yerel yönetimler kararnamesinin evsizlerin kamusal alanları kullanmasını sınırlayan bölümünü hukuka aykırı buldu.

Mahkeme, Budapeşte Belediye Meclisi’nin geçen senenin sonunda aldığı kararın anayasallık denetimi yapılmak üzere Anayasa Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verdi.

Kuria’nın kararında “Evsizlik ve bununla yakından ilgili olan çöp karıştırma, toplum için sosyal sorumluluklar doğuran bir oluş biçimidir. Sokakta yatmak, topluma yönelik bir tehlike oluşturmadığı sürece cezalandırılamaz.” dendi.

Evsizlerle ilgili kararname Mahkeme’ye, kararnamenin evsiz yaşamanın yasaklandığı alanları gerekçesiz şekilde aşırı artırdığını düşünen temel haklar ombudsman’ı Laszlo Szekely tarafından taşınmıştı. Szekely, belediyenin ilgili kararnameyi kabul ederek kabahatlerle ilgili 2012 tarihli kanunla kendine verilen yetkileri aştığını iddia etmişti.

Kuria, kararnamenin çeşitli bölümleriyle ilgili son kararını Anayasa Mahkemesi’nin görüşünü hazırlamasının ardından verecek. Şimdiden kararnamenin bir bölümünü iptal etti ve Belediye’den de sene sonuna kadar düzenlemesini değiştirmesini istedi.

Kaynak: Politics.hu

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: