İçeriğe geç

Dünya Sağlık Örgütü’nden ev içi şiddete, Af Örgütü ve Avrupa Konseyi’nden kadın sünnetine karşı rehber

by 27/11/2014

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü nedeniyle uluslararası insan hakları örgütleri yeni çalışmalarını paylaşmaya devam ediyor. Son olarak, Dünya Sağlık Örgütü tarafından bir el kitabı ve Uluslararası Af Örgütü ile Avrupa Konseyi tarafından bir rehber yayımlandı.

vaw-clinicalhdbook

Dünya Sağlık Örgütü tarafından hazırlanan 102 sayfalık el kitabı, özellikle ev içinde sevgilileri ya da eşleri tarafından fiziksel ve cinsel şiddet başta olmak üzere, şiddete maruz kalan kadınlara nasıl bir sağlık hizmeti sunulması gerektiği konusunda bilgi vermeyi amaçlıyor. İngilizce olan el kitabına buradan ulaşmak mümkün.

fgm

Gerek İstanbul Sözleşmesi’nde gerek geçtiğimiz ay Birleşmiş Milletler’in hazırladığı genel tavsiye kararında kadına yönelik şiddet türlerinden biri ve suç olarak tanımlanan kadın sünnetiyle ilgili konuyu son yıllarda daha çok gündemine almaya başlayan Avrupa Konseyi ve Uluslararası Af Örgütü tarafından bir rehber yayımlandı. 60 sayfa ve İngilizce yazılan rehber, İstanbul Sözleşmesi çerçevesinde taraf devletlere kadın sünnetinin önlenmesi için nasıl bir yol izlemeleri gerektiğini anlatıyor. Rehber buradan okunabilir.

From → İnsan hakları

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: