İçeriğe geç

Fransa’da Cumhurbaşkanının Görevden Alınması İçin Parlamentoya Yeni Yetkiler Tanındı

by 28/11/2014
Fotoğraf: NY Times

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın bugünlerde yatağında rahat uyuyamaması normal çünkü tarihte ilk defa Fransa Parlamentosu, “sorumluluklarını yerine getirmeyen”  cumhurbaşkanını görevden alma yetkisine kavuştu.

Şimdiye kadar Fransa’da devlet başkanları, Batı’daki en güçlü yasal güvencelerden yararlandı: Yalnızca yüksek ihanet halinde yerlerinden edilebiliyorlardı. Ki bu yöntem de modern Fransa’da hiçbir zaman kullanılmadı.

Ancak tüm bunlar Çarşamba gün değişti çünkü milletvekillerine, bir cumhurbaşkanını makamından indirmeye yarayan yetkiler tanındı.

François Hollande’ın felaket durumdaki destek oranlarına bakınca Fransa’da bu yetkinin bir an önce kullanılmasını isteyecek çok fazla insan olabilir.

Ancak neyse ki, çoğu seçmen tarafından nefret edilen ve rekor seviyedeki işsizliği azaltamayan Hollande için bunlar görevden alınmak için yeterli değil.

Geçen ay Fransa Parlamentosu’nda kabul edilen ve Anayasa Konseyi tarafından da Çarşamba günü onaylanan kanun, “görevini icra etmesiyle açıkça uyumsuzluk teşkil edecek şekilde sorumluluklarını yerine getirmeme” hallerinde cumhurbaşkanının makamından indirilmesi usulünü düzenliyor.

Süreç öncelikle, üst meclisteki senatörlerin yüzde 10’unun ve alt meclisteki vekillerin yüzde 10’unun imzalayacağı bir dilekçeye gerek duyuyor.

Bunun ardından ise, parlamentonun her iki kanadının üçte ikisinin, Yüksek Mahkeme olarak bilinen milletvekillerini seçmek üzere özel bir oturum yapılması için onay vermesi gerekiyor.

Mahkemenin, yine üçte iki ile karar vermek üzere, konuyu değerlendireceği bir ayı olacak.

Söz konusu reformun kabul edilmesi için, 2002 yılında dönemin cumhurbaşkanı Jacques Chirac tarafından önerilmesinden bu yana, 12 yıl geçmesi gerekti.

Öneri ancak 2012 yılının Ocak ayında, Nicolas Sarkozy’nin görev süresinin sonunda alt meclisteki vekillerin önüne gelebildi ve geçen ay da senatörler tarafından kabul edildi.

Teorik olarak cumhurbaşkanları görevden alınabilse de, Fransa’da devlet başkanları hâlâ beş yıllık görev süreleri boyunca ceza soruşturmalarına karşı korunuyorlar.

Hem Chirac’ın, hem de Sarkozy’nin cumhurbaşkanlıklarının sonu yasal faaliyet koşturmacasıyla sona ermişti ve nitekim Chirac için mahkûmiyet kararı çıkmıştı. Hakkında yarım düzine suçlama olsa da, Sarkozy şimdiye kadar mahkûm olmaktan kaçabildi.

Diğer ülkelerdeki cumhurbaşkanları, Fransa’daki meslektaşlarına nazaran çok daha az bir korumadan yararlanabiliyor. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nde devlet başkanları, görev süreleri içerisinde hem adlî, hem de cezaî soruşturmaya uğrayabiliyor.

Bazı başka yerlerde kraliyete tanınana benzer şekilde, Fransa’da cumhurbaşkanına tam bir dokunulmazlık sağlayan bu eskimiş yaklaşım sık sık eleştiri konusu olsa da, hiçbir zaman bugünkü kadar etkin bir biçimde hedef alınmamıştı.

Kaynak: MINA

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: