İçeriğe geç

Avrupa Konseyi’nden “İnternet ve Dijital Dünyada Hukukun Üstünlüğü” için tavsiye metin

by 08/12/2014

Internet-temel-insan-hakkiAvrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks, artık hayatlarımızın vazgeçilmez bir parçası olan internette ve daha kapsamlı haliyle, dijital ortamda insan haklarının korunması için bugün tematik bir belge yayımladı.

124 sayfalık metin, veri koruma, bilişim suçları, yargı yetkisi, tüzel kişiler, engelleme/filtreleme ve milli güvenlik faaliyetleri başlıkları altında Muiznieks’in tavsiyelerine yer veriyor ve ortaya çıkan yeni kavramları ve insan hakları ihlallerini tartışmaya açarak dijital ortamda hukukun üstünlüğünün korunmasını amaçlıyor.

İngilizce yazılan “İnternet ve Daha Geniş Dijital Dünyada Hukukun Üstünlüğü” başlıklı tematik belgenin tamamı için buraya tıktık.

Belgenin özet halinin Türkçesi için tıktık.

Bu arada, Avrupa Konseyi, 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde internette insan haklarının korunması için bir toplantı gerçekleştirecek. Toplantıdan önce bugün, Nisan 2014’te internet kullanıcıları için kabul edilen haklar rehberinin, CM/Rec(2014)6 numaralı Tavsiye Karar’ın ve açıklayıcı memorandumun Türkçe çevirisini yayımlandı. İHAM içtihadı, siber suçlar ve veri koruma sözleşmelerini de içeren rehberin Türkçesi burada.

İlgilisine ek: Uluslararası metinleri kapsayan ve yol gösterici belge olarak kabul edilen İnternette İnsan Hakları ve İlkeleri kitapçığı, Korsan Parti tarafından bu yaz Türkçe’ye çevrildi. Buradan okumak mümkün.

 

From → İnsan hakları

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: