İçeriğe geç

“Başkanlık Sistemi ve Türkiye”nin tartışılacağı GESOS buluşması 30 Ocak – 19.30’da Taxim Hill’de

by 28/01/2015

Genç Sosyal Demokratlar, 30 Ocak’ta Taxim Hill Oteli‘nde çok güncel ve önemli bir toplantı düzenliyor: Başkanlık Sistemi ve Türkiye. Kadir Has Üniversitesi’nin yapmış olduğu ankette toplumsal desteğin sadece %12 çıktığı başkanlık sisteminin, Haziran seçimleri öncesinde yeniden gündeme oturtulmaya çalışıldığı anlaşılıyor. Nitekim, bir algı operasyonu olarak bugün Twitter’da TT olan etiketlerden biri “BaşkanlıkSistemi TürkiyeyeGüçKatar”. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konuda istekli olduğu uzun yıllardan beri biliniyor. Nitekim şu anda da de facto bir şekilde sistem uygulanmaya çalışılıyor. AKP’nin “atanamayan” bazı hukukçuları da ısrarla bu sistemin Türkiye için doğru olduğunu iddia ediyor. Anlayacağınız, hükümet tarafından, başkanlık sistemi için tek yanlı bir propaganda 7/24 sürdürülüyor.

Ancak işin bir de diğer boyutu var. Örneğin Erdoğan’ın “neredeyse bütün büyük devletlerde başkanlık sistemi var” söylemi doğru değil. Bu, yalnızca ABD için doğru. Onun dışında dünyanın diğer süper güçlerinin hiçbirinde başkanlık rejimi yok. Almanya ve İngiltere’de parlamenter rejim, Fransa ve Rusya’da yarı-başkanlık rejimi ve Çin’de ise tek partili otoriter bir rejim hüküm sürüyor. Ha evet, Latin Amerika ülkelerinin çoğunda (Brezilya, Arjantin, Şili, Venezuela, vb.) başkanlık rejimi var, ancak ABD’dekinden çok farklı şekilde işliyor ve anti-demokratik sonuçlar veriyor. Eğer Erdoğan, ekonomik krizle belleri bükülmüş, anti-demokratik Latin Amerika ülkelerini “büyük devlet” olarak görüyor ve onlara benzememizi istiyorsa, daha derin bir sorunumuz var demektir. 

İşte allanıp-pullanarak bize sunulan başkanlık sisteminin Türkiye’de nasıl işleyeceğine ve ne tür etkileri olacağına ilişkin bu toplantıyı kaçırmayın derim. Ben elbette  orada olacağım. Konunun ilgimi çekmesinin ötesinde, öncelikle moderatör, çok sevdiğim öğrencilerimden biri, Ozan Çakır. Ayrıca konuşmacılardan Burak Cop, AKP konusunda bir uzman olmanın ötesinde liseden devredaşım. E diğer konuşmacı olan Mert Nomer ise, yüksek lisans tezi başkanlık sisteminde başkanın yetkileri üzerine olan bir akademisyen olmasının yanında, BAU Hukuk’ta birlikte çalıştığım bir meslektaşım. Daha ne olsun? 🙂

Gelirseniz, 30 Ocak akşamı Taxim Hill’de görüşürüz.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: