İçeriğe geç

İnsan Hakları İzleme Örgütü ve Freedom House’tan 2015 yılı raporları

by 29/01/2015

World-Report-2015-Cover-3D_322İnsan Hakları İzleme Örgütü, 90’dan fazla ülkenin 2014 yılındaki insan hakları karnesini incelediği 656 sayfadan oluşan 2015 Dünya Raporu’nu bugün yayımladı. İngilizce yazılan raporun tamamına buradan ulaşmak mümkün.

Raporda ifade ve örgütlenme özgürlüğü, yargı bağımsızlığı, cezasızlıkla mücadele, mülteciler, uluslararası aktörler ve dış politika başlıkları altında Türkiye’de insan haklarının durumu da özetleniyor. Raporun Türkiye bölümünün Türkçesi buradan okunabilir.

 

FIW-Map-01RGB_0Geçtiğimiz yıl basın özgürlüğü alanında çıkarttığı raporda Türkiye’yi “özgür olmayan ülkeler” arasında gösterdiği için Hükümet tarafından eleştirilen Freedom House, Dünya’da Özgürlük – 2015 isimli raporunu geçtiğimiz gün yayımladı. Seçim süreci, siyasi çoğulculuk ve katılım, yolsuzluk, ifade ve inanç özgürlüğü, toplantı ve örgütlenme hakkı, hukukun üstünlüğü ve kişisel haklar başlıkları altında yapılan puanlamayla Türkiye, 55 ülkeyle birlikte “kısmen özgür ülkeler” arasında yer alıyor. 195 ülkenin incelendiği raporun tamamı burada, Türkiye bölümü ise burada.

From → İnsan hakları

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: