İçeriğe geç

Kanada Yüksek Mahkemesi: “Kamu çalışanlarına grev yasağı getiren kanun anayasaya aykırı”

by 02/02/2015

Kanada Yüksek Mahkemesi, Ottawa ve çevresi için, kamu çalışanlarının grev hakkının anayasal olarak korunduğuna hükmederek çıtayı yükseltti.

5’e 2 çoğunlukla verilen kararda, Saskatchewan Eyaletinde kabul edilen ve kamu çalışanlarının grev yapmasını engelleyen tartışmalı yasanın anayasaya aykırı olduğu ifade edildi.

Yüksek Mahkeme’ye başvuru Cuma günü, grev yapabilecekleri sınırlayan kanunla ilgili olarak Saskatchewan İşçi Federasyonu tarafından yapılmıştı.

Yüksek Mahkeme, Saskatchewan’a yeni bir kanun hazırlayıp kabul etmek için bir yıllık süre tanıdı ve her yeni kanunun işçilere adil yaklaşması gerektiğini açıkladı. Yüksek Mahkeme iki hafta önce de, RCMP (Royal Canadian Mounted Police – Kanada Atlı Krallık Polisi) üyelerinin sendika ve dernek kurmasının yolunu açan kararında aynı ilkeyi kullanmıştı.

Her iki davada da Yüksek Mahkeme, işçilerin şartları hakkında yönetime son sözü söyleme yetkisi veren her tür iş ilişkisi düzeninin, basitçe yetersiz olduğu ilkesine atıfta bulundu.

2007’de iktidara gelmesinin ardından Saskatchewan Partisi, işverenlerin ve sendikaların hangi işçilerin esaslı kabul edilmesi gerektiği ve yasal olarak grev yapamayacakları üzerinde uzlaşması gerektiğini düzenleyen yeni bir kanunu yürürlüğe sokmuştu.

Tarafların anlaşamaması durumunda, kimin esaslı çalışan olduğuna hükümet karar veriyordu.

Çoğunlukla aynı yönde oy veren Yargıç Rosalia Abella, tek yönlü yetki verilmesinin, örgütlenme özgürlüğünü koruyan Haklar ve Özgürlükler Şartı’nın 2(d) bölümünü ihlal ettiğini belirtti.

Kaynka: The Star

From → Haberler

One Comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: